ZÁPADOAFRICKÉ TRADÍCIE V NOVOM ŠATE OD SKUPINY GABACHO MAROC

Gabacho MarocGabacho Maroc – Tawassol (10H10/SONY MUSIC 2018)

Počas štyroch rokov svojej existencie si získala skupina Gabacho Maroc nemalý počet fanúšikov. Vystupovala na viac ako 150 rôznych podujatiach a festivaloch v Európe, Afrike, Ázii a Amerike. Ich prvý album Bissara (2014) im pomohol o rok neskôr získať nomináciu na African Music Awards. Klip k piesni Moussaoui mal k začiatku roku 2018 viac ako 50 000 zobrazení na YouTube. Táto pieseň bola v roku 2015 vybraná britskou značkou World Music Network na kompiláciu s názvom Najlepšia arabská hudba, akú ste nikdy nepočuli.

Členovia skupiny Gabacha Maroc nedávno dokončili svoj druhý album Tawassol. Jeho názov sa dá z arabčiny preložiť ako „spojenie“. Piesne tohto albumu znejú ešte modernejšie a otvorenejšie ako tomu bolo v prípade ich debutu. Miešajú sa v nich hudobné štýly Chaabi (folk), Gnawa (moderná hudba), jazz a blues s prvkami modernej hudby. Symbolicky tieto skladby stelesňujú „zrkadlovú cestu“, ktorá spája Maroko so zvyškom Maghrebu, s púšťou a so západnými tradíciami.  Zároveň sa vracia i k africkým koreňom.

Gabacho Maroc 2017Na vzniku albumu Tawassol sa podieľali producenti Pascuala Ilabaca (Čile), Jean-Philippe Rykiel (Francúzsko) a Mixel Ducau (Baskicko). Spoločne sa im podarilo pozbierať paletu farieb a inšpirácií z rôznych zdrojov. Jednotlivé nahrávky čerpali inšpiráciu z hudobných vplyvov každého člena skupiny a zo stretnutí, ktoré sa uskutočnili počas koncertovania po celom svete.

Členovia skupiny o albume Tawassol hovoria: „Tešíme sa, že tento album vznikol zo vzájomného rešpektu.  Prinášame hudobné posolstvo zmierenia a emancipácie.“

Spolu s albumom Laissez Passer od skupiny Tootard považujeme tento titul za to najlepšie, čo ponúka súčasná arabská scéna. Aj preto môžete jeho piesne ako Bouderbala, Baraka, Dara, alebo Laabid počuť v našom vysielaní.

Róbert Gregor  (foto: archív)