ZRNÍ NAHRALI KONCERTNÝ ALBUM S FILHARMÓNIOU HK

Created with GIMP

Česká kapela Zrní sa rozhodla obzrieť za svojím najväčším samostatným koncertom vo vypredanej sále pražského Fóra Karlín. Pre svojich fanúšikov pripravila album Zrní a Filharmonie HK živě ve Foru Karlín.

Hudobníci tým splnili fanúšikom sľub, že koncertnú podobu skladieb odohraných s filharmóniou prenesú na oficiálny hudobný nosič. CD Zrní a Filharmonie HK živě ve Foru Karlín obsahuje všetkých deväť s filharmonikmi prezentovaných skladieb a ako bonus tiež dve piesne odohrané v prvej časti koncertného večera v základnej päťčlennej zostave. „Máme radosť, že sme v tom čase nabrali odvahu a išli do toho aj s tým rizikom. Jedine vypredaním koncertu sme sa totiž mohli dostať mierne nad nulu. A vypredať Fórum Karlín je u nás pre kapelu s takou hudbou, akú hráme my, neveľmi realistická vízia. Každopádne ukázalo sa, že máme úžasne verných fanúšikov. Koncert sa vydaril, bol to veľký a svojho druhu iniciačný zážitok, byť súčasťou takého kotla a zdieľať spoločné nadšenie,“ hovorí frontman kapely Honza Unger.

Fúzia kapely Zrní s filharmóniou sa v budúcnosti možno už nebude opakovať.

Unikátnosť karlínskeho vystúpenia, na ktorom Zrní pred dva a pol tisíc divákmi pokrstili svoj album Jiskřící, vnímajú aj samotní fanúšikovia. Kapele sa pri príležitosti vydania živého albumu odvďačili desiatkami poslaných videozáznamov, ktorými unikátny koncertný večer, uskutočnený 11. októbra 2017, zdokumentovali.

„Veľa ľudí mi po koncerte hovorilo, ako to s nami prežívali, že nám fandili, radovali sa, že sme to dotiahli k takému koncertu. Z toho vnímam, že v našom prípade nejde len o našu hudbu, ale tiež o príbeh, ktorý za nami stojí, a ktorý ľudia, čo nás dlhšiu dobu sledujú, prežívajú,“ uzatvára Unger.

Scénu karlínskeho koncertu pripravil Milan Cais z Tata Bojs, Filharmónia Hradec Králové si so Zrní zahrala pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka. O zvuk na koncerte sa postarali Petr Janeček, záznam vyhotovil Petr Sýs, mix v štúdiu Jámor mal na starosti Ondřej Ježek a mastering pripravil Tomáš Karásek.

Zrní Karlín

Aktuálne sa Zrní sústredia na dokončenie materiálu na šiesty štúdiový album, ktorého vydanie chystá v roku 2020. Muzikanti v spolupráci s Knihovnou Václava Havla pri príležitosti 30 rokov slobody po páde komunizmu pracujú tiež na projekte Havlovy děti, ktorý vyvrcholí na jeseň. Zrní zahrajú v niekoľkých divadlách, v rámci konferencie k odovzdávaniu Ceny Václava Havla za ľudské práva alebo aj počas osláv 17. novembra na pražskej Národní třídě. Zavŕšením projektu bude živý prenos z ďalšieho koncertu na Hrádečku na Trutnovsku, ktorý sa uskutoční 18. decembra.

Zdeněk Neusar + NMR (foto: Zuzana Veselá, David Macháček)