120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: MATEJ KRÁĽ

Matej Kráľ

Nedávno sme sa spojili s mladým hudobným publicistom Matejom Kráľom, ktorého články ste si mohli všimnúť na rôznych internetových stránkach. Na našu stránku napísal článok o domácej skupine Akustika a pripravuje aj ďalšie príspevky. Aktuálne pripravil hudbu do programu „120 minút s hudbou od nášho hosťa“ a pri tej príležitosti sme mu položili pár otázok.

Ako si sa dostal k písaniu článkov o hudbe?

Od malička zbožňujem hudbu, v rannej puberte som sa preto sám naučil hrať na gitare a bicích, no po prvých hudobných projektoch ešte v Prešove som pochopil, že ostanem skôr “milovníkom, ako bojovníkom”. Skrížil som teda svoju vášeň k hudbe a písanie, ktoré ma vždy bavilo, a rozhodol som sa hudbu sprostredkovať takýmto spôsobom. Začínal som v prešovskom študentskom rádiu Paf, kde som robil reláciu „Undervibe“, v ktorej hosťovalo viacero výborných domácich kapiel, napr Vojdi, Komajota či Satin Lead. Neskôr som začal písať kade-tade, primárne však pre hudbu.sk. Práve prísna kritika šéfredaktora Paťa Marfláka mi pomohla posunúť sa a viac uvažovať nad obsahom.

Čo si vyštudoval a čo ťa v súčasnosti živí?

Mám pred sebou (pevne verím) že posledný ročník štúdia žurnalistiky v Brne, a momentálne pracujem v knižnom vydavateľstve, kde robím online marketing.

Hudba je tvojím hlavným koníčkom. Aké máš ďalšie záľuby?

Veľmi rád cestujem, najmä rôznymi alternatívnymi spôsobmi. V minulosti napríklad po Taliansku, Škótsku či Rumunsku, stopom cez Nórsko a Švédsko, a tohto roku som si konečne splnil sen a prešiel som pešo z Porta do Španielskeho Santiaga de Compostely. Svojho času som spoločne s dlhoročným kamarátom Palim Ondrejom organizoval hudobno-cestovateľský mikro-festival s relatívne málo-súvisiacim názvom Čajovnica. Okrem toho rád plávam a cesty metrom si často krátim čítaním Fullmoonu, Reflexu alebo Respektu.

Čo si vybral pre našich poslucháčov do svojho autorského programu?

Do svojho výberu som zaradil najmä skladby, ktoré vo mne v nejakom momente života skrátka zarezonovali. Snažil som sa obsiahnuť najmä interpretov, ktorých mám dlhodobo najradšej. Vybrať iba 120 minút hudby dalo zabrať. 

Róbert Gregor

Playlist programu:

1. Satin Lead – Mary Mary
2. Archive – System
3. Arcade Fire – Rebellion
4. Unmortal Orchestra – Hunnybee 
5. Balthazar – Sinking Ship
6. Beirut – Sante Fe
7. Go Go Penguin – Bardo
8. Jana Kirchner – Divná
9. J.A.R. – Jsem vymletej
10. Heymoonshaker – Take the Reins
11. Drenge – Running Wild
12. Gorillaz – Demon Days
13. Jonsi – Go Do
14. Sigur Ros – Brenninsteinn
15. The Smiths – How Soon Is Now
16. Radiohead – Spectre
17. War on Drugs – Holding On
18. Temples – Colours Of Life
19. Zlokot – Raus
20. Mutemath – Architecture
21. Kvety Nikotínu – Obaja 
21. Fufanu – Blinking
22. Juana Molina – Eras
23. Modré hory – Country 2008
24. Kendrick Lamar – King
25. Mark Pritchard feat Thom Yorke – Beautiful People 
26. Bjork – Joga
27. Atoms For Peace – Default
28. Flying Lotus – Zodiac Shit
29. Kiasmos – Blurred
30. Bicep – Glue
31. Moderat – Rusty Nails
 
Vypočujte si program tu: