47SOUL – VLASTNÝ NÁZOR NA SEMITIZMUS

47Soul - Semitics (Cooking Vinyl, 2020)

V Palestíne existuje už niekoľko rokov prepojenie medzi hudbou a odporom. Hlavnú úlohu v ňom zohral hip-hip a skupina 47Soul.

47Soul pôvodne vznikli v roku 2013 v Jordánsku z hudobníkov, ktorí boli roztrúsení medzi Palestínou, Londýnom a USA. Stali sa priekopníkmi hudobného štýlu shamstep, v ktorom sa hip-hop a elektronika spájajú s melódiami ovplyvnenými Stredným východom (vrátane shaabi), popu a tradičnej tanečnej hudby (dabke).

Dabke je tradičný arabský tanec typický pre región Levantu a susediacich oblastí.

Hoci sa predpokladá, že jeho korene siahajú k starovekým Kanaáncom a Féničanom, dodnes je živým tancom, populárnym aj medzi mládežou. I keď v zásade ide o jeden tanec, má svoje regionálne špecifiká a zvykne sa hovoriť o palestínskej dabke, libanonskej, sýrskej, atď. Dabke je nielen zdrojom zábavy a radosti, ale aj súčasťou národnej identity.

Druhý album 47Soul nazvaný Semitics spája tanečnú hudbu so silnými skladbami a premyslenými textami v arabčine a angličtine.

Album „Semitics“ nie je predvídateľný, každá jeho skladba sa presúva medzi rôznymi textúrami a melódiami. V jednotlivých piesňach počuť viacerých spevákov, vrátane špeciálnych hostí. Nahrávky vznikli v Londýne, kde kapela v súčasnosti pôsobí. Na ich vzniku sa podieľali rôznorodí hudobníci z celého sveta. Ruku k dielu priložil aj nemecko-čílsky spevák MC Fedzilla, britsko-iracký rapper Lowkey, či britsko-palestínska rapperka a speváčka Shadia Mansour. Prítomní sú aj dvaja najznámejší palestínski rapperi: Synaptik so sídlom v Jordánsku zastupuje „novú školu“ a veteránov v hip-hope zastupuje Tamer Nafar, ktorý bol pred dvoma desaťročiami jedným zo zakladateľov vplyvnej skupiny DAM.

Hudba je dobrodružná a dvojjazyčné texty sú ešte odvážnejšie ako v minulosti.

Nie náhodou má nový album názov „Semitics“. Je to jedno z najviac emocionálnejších slov v anglickom jazyku, najmä ak mu predchádza predložka anti. Tareq zo skupiny 47Soul tvrdí, že tento výraz sa používa zvláštnym spôsobom hlavne kvôli propagande. Ľudia musia vedieť, že semiti nezahŕňajú len Hebrejcov, alebo Židov, pretože k nim patria aj Arabi. Medzi semitské jazyky patrí hebrejčina i arabčina a všetci ľudia, ktorí hovorili semitskými jazykmi, pochádzali z jednej z najväčších metropolitných oblastí v histórii.

47Soul sa vyhýbajú nálepke politickej skupiny, pretože žánrové vymedzenie im pripadá zväzujúce.

Ich texty vychádzajú z emócií, ktoré sú odrazom ich myšlienok a tie sa rodia z bežnej reality. Do tejto reality spadá aj predstavivosť. A súčasťou reality ich životov sú každodenné drobnosti, ktoré im pripomínajú, že nie sú slobodní a že na palestínskom území stále prebieha izraelská okupácia. Medzi bežné skúsenosti patria neformálne rozhovory v kaviarni niekde na druhom konci sveta, bezpečnostná prehliadka na letisku i informácia o tom, že ste práve prišli o suseda. Fakty sú fakty a nie je zložité sa k nim dostať, naopak je potrebné ich zdieľať. Nemožno ich ignorovať, tým skôr, že sú ťažko stráviteľné.

Členovia skupiny 47Soul Tareq, Ramzy Suleiman a Walaa Sbait koncertujú po celom svete už od vydania prvého albumu „Balfron Promise“ (2017).

Majú početný počet fanúšikov aj na Blízkom východe a i v arabskej diaspóre. V minulom roku som mal možnosť ich vystúpenie vidieť na festivale Colours Of Ostrava. Bola na ňom úžasná atmosféra a pre mňa osobne to bol jeden z najväčších zážitkov celého festivalu. Preto bude pre nás potešením, predstaviť vám ich albumovú novinku aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press 47Soul)