ALLISON RUSSELL: ODUŠEVNENÉ VYJADRENIE ČERNOŠKÉHO OSLOBODENIA

Album „The Returner“ kanadskej speváčky, skladateľky, aktivistky a multiinštrumentalistky Allison Russell zožal nevídaný úspech. Kľúčom k nemu bola úprimnosť a otvorenosť.


Allison Russell žije v americkom meste Nashville, kde má za sebou takmer dvadsaťročnú kariéru. Spočiatku dopĺňala skupiny Birds of Chicago, Po‘ Girl (s manželom JT Nerom) a Our Native Daughters (s Rhiannon Giddens, Amythyst Kiah a Leylou McCalla).

Autobiografický sólový album „Outside Child“ z roku 2021, opisoval jej detstvo v Kanade, kde bola zneužívaná. Speváčka na ňom našla nádej a zároveň sa jej podarilo vyrovnať sa s ťažkými témami. Hudba bola zmesou soulových a džezových rytmov s country-folkovým jadrom, ktorý umocňoval katarzný charakter textov. Tento titul speváčke napokon vyniesol trofej za album roka na Americana Awards.

Album „The Returner“ je na rozdiel od debutu skôr o prítomnosti a budúcnosti, Allison prostredníctvom jeho nahrávok oslavuje radosť z prežitia. Názov je inšpirovaný odhodlaním Joni Mitchellovej znovu sa naučiť nielen hrať a spievať, ale aj hovoriť a chodiť po vážnych zdravotných problémoch. Nové texty nie sú na rozdiel od debutu výlučne autobiografické.

Druhý album je oproti predchodcovi viac ovplyvnený džezom a funkom, pretože táto forma pomáha umocňovať silu a presadzovať zmeny. Nahrávanie prebiehalo viac v Los Angeles než v Nashville a podieľala sa na ňom speváčkina čisto ženská kapela Rainbow Coalition v zložení Brandi Carlile, Brandy Clark, Hozier a Wendi & Lisa. Album okrem samotnej speváčky produkoval JT Nero a jeho brat Drew Lindsay.

Pri jeho vzniku nikto netušil, že bude v roku 2023 nominovaný na cenu Grammy v troch kategóriách. Napokon si Allison odniesla cenu „Best American Roots Performance“ vďaka piesni „Eve Was Black“.

„Osemnásť rokov nepovšimnutá a potom prišiel tento zázrak? ja som si myslela, že si zo mňa musí robiť niekto srandu,“ povedala Allisson.

Rozlúčka s minulosťou

Po hudobnej stránke má album „The Returner“ takmer slávnostný charakter. Ak nechcete nemusíte veľa rozmýšľať, no dajú sa na ňom nájsť aj hlbšie témy. Skladba „Springtime“, ktorú umocňujú sláčikové nástroje, poslucháča nenechá na pochybách, že je vo vzduchu cítiť radosť. Sála z nej funk, country i americana.

V titulnej skladbe „The Returner“ sláčiky dodávajú folkovým vplyvom soulový feeling, ktorý v piesni „All Without Within“ prerastie až do diska. Zo skladby ‚Demons‘ je cítiť gospel, prostredníctvom ktorého sú poslucháči vyzývaní, aby sa pozreli svojim démonom priamo do tváre. Speváčkin prejav má v piesni „Eve Was Black“ takmer rockovú intenzitu, ktorej korene spočívajú v hľadaní vysvetlenia rasovej nenávisti.

Skladba „Stay Right Here“ evokuje tanečnú klasiku 70. rokov a speváčka v nej spochybňuje svoju minulosť. V piesni „Snake Life“ sa Allison teší z kvetov budúcnosti, ktoré si imaginárne predstavuje.

Allison Russell sa podarilo nahrať povznášajúci album, ktorému neprekáža, že niektoré jeho témy majú temný nádych. Tento album prináša nový pohľad na stav súčasnej spoločnosti a jeho posolstvo tkvie v radostnej oslave života a novej nádeje. Tento album prekročil všetky očakávania a stal sa jednou z najdôležitejších nahrávok roku 2023. Dodatočne si ho tiež pridávam do svojho výročného albumového rebríčka.

Róbert Gregor (foto: press Allison Russell)