ANDREAS IMRICH O KVETOCH BLEDÝCH NOCÍ

Slovenský spevák a producent Andreas Imrich, známy tiež zo skupiny Talkshow, nedávno zverejnil svoj debutový album „Kvety bledých nocí“. Osobne vám ho priblíži v nižšie uvedenom rozhovore.


Pri tvorbe skladieb a textov sa Andreas Imrich inšpiroval vlastnými skúsenosťami a príbehmi priateľov. Album nahrával a produkoval Jakub Hríbik z bratislavského štúdia Pulp. Ruku k dielu priložili aj ďalší hudobníci Jakub Tvrdík (Billy Barman, Felix), Peter Hledík (Talkshow), Matej Ruman (Billy Barman), Jakub Spiszak (Our Stories, Small Town Life) a Samuel Hošek. O mastering albumu sa postaral Alexander Vatagin z viedenského štúdia Sunshine mastering. Zatiaľ jediný remix k piesni „Cestou necestou“ urobil slovenský producent Analogrunner. Pri tejto príležitosti som položil Andreasovi nasledujúce otázky.


Čo si máme predstaviť pod kvetmi bledých nocí?

„Ha, ak si máme prestaviť len samotný názov, v podstate mi ten názov padol priamo z neba na hlavu 🙂 Netreba za tým hľadať nič konkrétne, možno to súvisí s tým, že niekedy som tie pesničky naozaj robil až keď vonku začínalo byt bledo čiže začalo svitať. V podstate som behom mesiaca napísal a nahral okolo 30 skladieb, z ktorých som potom vybral finálne 10 a na albume je ich napokon 8.

Veľká časť tvojich piesní vznikla počas lockdownu? Nakopla ťa v tom čase tá správna múza?

„V podstate som tie pesničky začal písať pre kapelu TLKSHW, ale nejako sme sa v tom čase dohodli, že to asi nebude dobrý nápad a tak som si to začal pridávať na svoj sólový album. Bolo to pre mňa určite inšpiratívne obdobie, zmenil sa mi vtedy život, keďže sa nám narodila naša prvá dcéra Sára, o ktorej je vlastne jedna pesnička na albume, takže je to vlastne aj taký osobný album po určitej stránke. Sú na ňom rozmanité témy.

Na rozdiel od tvojej predošlej skupiny Talkshow si tentoraz uprednostnil slovenské texty. Prečo táto zmena?

„Už v TLKSHW som prvú vec písal po slovensky a to pieseň More času. Chcel som v tom pokračovať, no kapela nechcela. A teda asi ani nebude. Ale ako vraví JB: nikdy nehovor nikdy 🙂 No a prečo zmena? Sám neviem, prišlo to so spomínanou skladbou, kedy som si povedal, že ok, idem robiť pesničky znovu po slovensky ako kedysi keď som mal 14 rokov. V konečnom dôsledku je to môj rodný jazyk, snívam v ňom, žijem, prežívam v ňom všetky svoje pocity, ako jazyk je úplne krásny, príjemný a hlavne to bol prirodzený organický proces!“


Niektoré skladby, ako napríklad spomínaná Sára, majú šancu stať sa hitmi. Potešila by ťa skutočnosť, keby sa dostali do vysielania komerčných rádií?

„Určite áno, každá hranosť ma veľmi poteší a som za ňu nesmierne vďačný. Keď sa moja hudba dostane k širšiemu publiku o to viac. V dnešnej dobe je veľa hudby, veľa kvalitnej slovenskej hudby, takže dostať sa do playlistov komerčných rádií je celkom boj.“

Mal si ambíciu nahrať popový album? Pre koho sú jeho piesne určené?

„Myslím, že už v demo verziách boli tie pesničky dosť popové a v štúdiu sa nám ich podarilo ešte viac zaranžovať do popovej podoby. V konečnom dôsledku sme to tak mysleli. A pre koho sú určené sa mi asi ťažko hovorí, asi každému komu sa páčia: ) Samozrejme, že sa nemôžu páčiť všetkým, ale budem rád, ak im aj náročnejší poslucháči dajú šancu, keďže sme sa na nich dosť v štúdiu namakali (smiech)“.

Chystáš sa tento rok koncertovať?

„Veľmi rád by som koncertoval. V koncertnej zostave na krste albumu to išlo veľmi dobre. Všetko si riešim sám bez manažéra, dosť mi všetko trvá, ale snáď dám čoskoro dokopy nejaké mini turné :). A budem rád, keď si poslucháči nájdu čas a na ten koncert skutočne aj prídu.“

Róbert Gregor (foto: press Andreas Imrich)