Anohni – Hopelessness (Rough Trade 2016)
Určite ste sa už mnohí z vás stretli s podmanivým hlasom Antonyho Hegartyho, koniec koncov, počuť sa ho dá aj pri počúvaní New Model Radia.
Kým prejdeme k hudobnej stránke, tak si povedzme, že Antony je „transgender“ a, že chce byť oslovovaný v ženskom rode. Takže to rešpektujeme aj v tejto recenzii a oslovujeme ho v ženskom rode. Antony pôsobila na newyroskej nezávislej scéne pomerne suverénne, veď si pamätáme, napríklad jej album I Am A Bird Now, ktorým si podmanila srdcia poslucháčov, kritikov i tých, ktorých by clivé pesničky dokázali priviesť k akejsi vynútenej „chlapskosti“, dokázala Antony odrovnať spevom v skladbe, ktorú dal do eletronickej podoby producent s názvom Hercules And The Love Affair.
No a všetci ju poznáme ako Antonyho, ale po novom je Anohni.
Zmenené meno, no nezmenený talent tvoriť citlivé pesničky. Anohni sa objavil(a) s albumom, ktorý je plný jemných pesničiek. Cit pre „hitovku“ aj srdcervúci „slaďák“ je u Anohniho na prvom mieste aj na tomto albume. Aj keď už tu nie je žiadna Hope There’s Someone ani iná dojemná uspávanka, Anohnimu patrí obdiv za to, že jeho pesničky sú modernými výpoveďami. O čom? To nech si nájde poslucháč, ktorý sa zaujíma texty.
U Anohniho je úžasná ľubozvučnosť, jeho skladbu vnímate iba v rámci toho, ako plynie, nesústrediac sa na nič okolo, ani na text či spev.
Anohni ide aj do ťažších tém: je tu, napríklad, skladba Obama, pri ktorej sa netreba pýtať, ku komu sa asi viaže, no viac zaujmú citlivé Anohniho podoby v skladbe Watch Me, alebo titulnej Hopelessness. Vo večernom programe 120 minút s hudbou vás bude čakať 5 nových pesničiek od Anohniho, ale zahráme si aj „starého“ Antonyho a jeho hitovky. Prídeme v podstate k tomu, že táto umelkyňa už zmenila rôzne podoby i identity, no stále ponúkla kvalitné pesničkárske výpovede, za čo jej patrí obdiv.
Matej Lauko (foto: press Anohni)