BADFOCUS NAHRAL SOUNDTRACK K TANEČNÉMU FILMU

Dvadsaťročný multiinštrumentalista Prokop Korb aka Badfocus sa na českej hudobnej scéne objavil na jar minulého roku. V týchto dňoch mu vychádza prvý soundtrack „New Normal“, ktorý zložil k rovnomennému tanečnému filmu Laterny magiky.

S každou ďalšou vydanou nahrávkou (EP1, debutový album Wallflower a posledný EP Emerged, vol I.) dokazuje autor svoju jedinečnosť. Jeho hudba zaujala aj režiséra Jakuba Jahna, ktorý Korba oslovil na spoluprácu na prvom krátkometrážnom filme multimediálneho divadla Laterna magika. Badfocus tak prvýkrát získal príležitosť prepojiť svoje lyrické a atmosférickej hudobné vyjadrenie s obrazom: vytvoril hudbu na mieru k daným scénam, ktorú teraz vydáva ako oficiálny soundtrack.

Poetický tanečný film Laterny magiky s názvom „New Normal“ v réžii Jakuba Jahna a choreografii Nataši Novotnej reaguje na súčasnú situáciu a prináša pohľad na „nový normál“ ako nádej, príležitosť a transformáciu, ku ktorej dochádza vďaka hľadaniu, vnútorným súbojom a prekonaním samého seba. Všetko sa pohybuje v úrovni metafory. Film nerozpráva príbeh a nepopisuje konkrétne situácie, pretože hľadá hranicu štylizácie a realizmu.

Badfocus novou tvorbou nadväzuje na poslednú nahrávku, v ktorej odhalil svoju hudobnú polohu inklinujúcu k súčasnej klasickej hudbe.

Nový soundtrack túto polohu spája s prvkami elektroniky a ambientu, ktoré tento projekt definujú od jeho počiatkov. Premiéra novej tvorby a spolupráca s tímom Národného divadla pre Korba predstavovala nezabudnuteľný zážitok.

„Celý tvůrčí proces pro mě byla neuvěřitelně krásná a silná zkušenost. Byl to pocit, jako bychom se všichni zúčastnění spojili v jeden kreativní organismus, který přerůstal všechny z nás a díky tomu vytvořili jedinečné dílo. Každý z výrazových prostředků – choreografie, kamera, střih a hudba sebe navzájem tak silně potřebují a zároveň podporují, že je to opravdu, jako kdyby to byly orgány, které dohromady vytváří komplexní organismus,“ uvádza Korb.

Súčasťou filmu je aj pesničkárka Amelie Siba, ktorá s Korbom napísala ústrednú pieseň. Túto skladbu poslucháč na novom soundtracku nájde hneď dvakrát a to v pôvodnom znení a v remixovej verzii.

Badfocus je vychádzajúcou nádejou českej hudobnej scény. Vydajte sa spolu s jeho zvukovými spektrami objavovať „nový normál“.

Miroslav Patočka a NMR (foto: Ondřej Hons)