MALLU MAGALHÃES KOMBINUJE MODERNÉ RYTMY SO SAMBOU A BOSSA NOVOU

Mallu Magalhães - Esperança (Quero Quero, 2021)

Počas uhorkovej sezóny je čo objavovať napríklad medzi brazílskou hudbou. V posledných týždňoch vyšlo tamojším umelcom niekoľko zaujímavých albumov. My zaostríme na titul „Esperança“, ktorý nahrala mladá speváčka Mallu Magalhães.

Priaznivci brazílskej hudby si oprávnene môžu klásť otázku, či budú mať veľkí brazílski umelci staršej generácie (Marisa Monte, Carlinhos Brown, Gilberto Gil), dôstojných mladších nástupcov. Z tohto pohľadu totiž brazílska scéna posledných rokov nádejne nevyzerá.

Meno jednej z nádejí novej generácie brazílskej hudby je Mallu Magalhães.

Mallu pochádza z jedenásť miliónového mesta São Paulo, ktoré má dlhoročnú povesť liahne brazílskej hudobnej avantgardy vanguarda paulista (Metá Metá, Passo Torto), je zastúpené i niektorými komerčnými hviezdami brazílskej scény (Emicida, Criolo, Eliane Elias, Rita Lee, Toquinho) aj originálnymi zjavmi alternatívnej hudby, art popu, downtempa (Céu, Cibelle, Curumin, Os Mutantes, Cansei de Ser Sexy /CSS).

Mallu nie je iba speváčkou, dôležitejší pre budúcnosť brazílskej scény je fakt, že je zároveň aj skladateľkou a inštrumentalistkou.

Hrá na gitary, ukulele, bendžo, harmoniku, klavír, syntetizátor, vibrafón a escaletu – klávesovú fúkaciu harmoniku. Prvé skladby začala komponovať ako dvanásťročná. V pätnástich začala nahrávať a v šestnástich sa už mohla pochváliť svojim prvým albumom. Momentálne žije v portugalskom Lisabone. Žne pochvalné recenzie mnohých hudobných publicistov. Všimli si ju aj v The New York Times.

Svojim hudobným štýlom na albume sa na albume „Esperança“ prikláňa k rôznym pesničkárskym podobám samby a bossa novy.

V ich pozadí však zaznievajú aj náznaky folku, indie popu, art popu. Obsahuje melodicky i výrazovo podmanivé piesne s portugalskými a anglickými textami , podfarbené zvukom orchestra. Poučenie z tvorby najväčších obľúbencov ich autorky (The Beatles, Belle and Sebastian, Bob Dylan, Johnny Cash) je obdivuhodne zúročené. 

Nový album „Esperança“ bol nahraný v roku 2019 v Lisabone, kde Mallu žije so svojím manželom, hudobníkom Marcelom Camelom a dcérou Luisou, ktorá má 5 rokov. Kvôli pandémii bolo vydanie albumu niekoľkokrát odložené. Mallu hravým pristupuje k rôznym témam o ktorých spieva. V jej hudbe počuť ľahkosť i elektronické zvuky, vďaka čomu je vhodná pre všetky vekové kategórie.

NMR (foto: press Mallu Magalhães)