BANTU: BOD ZLOMU V NIGÉRII I MIMO NEJ

Trinásťčlenná skupina Bantu, združená okolo nemecko-nigérijského hudobníka menom Ade Bantu, oslavuje svojim afrobeatom hudbu západnej Afriky. Na albume „What Is Your Breaking Point?“ zároveň odsudzuje nespravodlivosť.


I keď skupina Bantu vznikla v roku 1986 v Kolíne nad Rýnom, v súčasnosti pôsobí v metropole Lagos. Album „What Is Your Breaking Point?“ je treťou časťou trilógie, ktorá je plná sociálnej kritiky a politického apelu. Podobne ako zakladateľ afrobeatu Fela Kuti, aj Bantu sa okrem iného zaoberajú vývojom v Nigérii a mimo nej.

Hudba skupiny Bantu je veľmi rytmická, bicie a rôzne perkusie sú spolu s neúnavnou basovou gitarou hnacím motorom jej piesní. Skladby pôsobia sviežo tiež vďaka funkovo znejúcim gitarám, bohatým harmóniám dychovej sekcie a chytľavým sprievodným vokálom.

Texty piesní sú o korupcii, zneužívaní moci, chudobe, nedostatku perspektív, migrácii, ako aj o rovnakých právach a sebaurčení žien. S hosťujúcou raperkou Akua Naru je na tomto albume prvýkrát zastúpený aj druhý, ženský hlavný hlas.


Meniaca sa nálada

Prioritou je vôľa skupiny postaviť sa proti nespravodlivosti. Pre Bantu hrá ústrednú úlohu nigérijské hnutie #EndSARS. Protesty proti policajnému násiliu predstavujú v nigérijskej spoločnosti akýsi „bod zlomu“, pretože mladá generácia požaduje politickú zmenu.

„Keď mládež objavila svoj hlas, nastal bod zlomu“ hovorí Ade Bantu.

Po prezidentských voľbách začiatkom roka 2023 boli však mnohí sklamaní: Veľké nádeje vkladali do kandidáta Strany práce Petra Obiho, ktorý sa podľa oficiálnych údajov volebnej komisie do volieb nedostal. Opozícia to spochybnila a poukázala na nezrovnalosti.

Krajina s 220 miliónmi obyvateľov sa ako najbohatšia krajina Afriky nachádza vo vážnej hospodárskej kríze. Opakovane ňou otriasa Boko Haram, jedna z najbrutálnejších teroristických skupín na svete.

„Ľudia sú jednoducho unavení,“ hovorí Ade Bantu. „Máme za sebou dosť ťažké mesiace.“ Hudobník sa zároveň pýta: „Kedy bude toho dosť? Kedy sa nálada zmení?“


Dokončenie trilógie

Ade Bantu je známy vďaka svojej tvorbe, v ktorej prináša posolstvo. Pôsobil tiež ako zakladateľ hip-hopového a reggae kolektívu Brothers Keepers, ktorý v deväťdesiatych rokoch v Nemecku aktívne bojoval proti rasizmu.

Skupina Bantu, ktorej názov je odvodený zo slov „Brotherhood Alliance Navigating Towards Unity“ (Aliancia bratstva smerujúca k jednote), je tiež kritická voči spoločnosti. Jej cieľom je zjednotiť ľudí v Nigérii a mimo nej.

Predchádzajúce albumy „Agberos International“ a „Everybody Get Agenda“ vyšli s odstupom troch rokov, podobne ako nový titul „What Is Your Breaking Point?“, ktorý svojimi posolstvami vyznieva ešte hlasnejšie.

Festival Afropolitan Vibes

Využívanie sily hudby pre spoločnosť je niečo, čo Ade Bantu robí aj pri organizovaní rôznych podujatí. V Lagose založil festival, ktorý výrazne ovplyvnil miestnu koncertnú scénu. Umelci ako Yemi Alade, Burna Boy a Teni, ktorí dosiahli svetový úspech, sa na Afropolitan Vibes mali možnosť predstaviť už na začiatku svojej kariéry.

Na festivale účinkovali tiež umelci z Nemecka a vďaka nemu sa vytvorila medzinárodná sieť. Nedávno sa dokonca konala prvá odnož tohoto festivalu v kolínskom klube Odonien so živými vystúpeniami Bantu a ich hostí ako Megaloh alebo Mariama a setmi od dídžejov, ktorý sú združení pod značkou Barulho World.

NMR (foto: press Bantu)