OMARA PORTUONDO A ROZLÚČKOVÝ ALBUM

Na albume „Vida“ oslavuje deväťdesiatročná speváčka Omara Portuondo svoju doterajšiu kariéru.


Omara sa narodila v Havane a od detstva mala blízko k hudbe a tancu. Po vzore svojej sestry pôsobila ako jedna z tanečníc klubu Tropicana, neskôr sa stala speváčkou kapely Loquibambia a kvarteta D’Aida.

Od roku 1997 vystupovala s hudobníkmi, ktorí boli združení v projekte Buena Vista Social Club. Pôsobili v ňom Ibrahim Ferrer, Rubén González, Compay Segundo a ďalší umelci. Bezprostrednú atmosféru okolo kapely skvele zachytil rovnomenný film režiséra Wima Wendersa z roku 1999.

V roku 2009 získala Omara svoju prvú cenu Grammy za najlepší latinsko-americký album a ocenenie Latin Grammy za celoživotné dielo. V roku 2021 na slávnostnom ceremoniáli, ktorému predsedal španielsky kráľ a kráľovná, bola ocenená zlatou medailou za zásluhy v oblasti výtvarného umenia španielskym ministerstvom kultúry a športu. Následne získala tiež prestížne ocenenie Songlines Pioneer Award za celoživotný prínos do kubánskej hudby a kultúry.


Nahrávanie na diaľku

Nedávna pandémia zapríčinila zrušenie všetkých koncertov, no napriek tomu ostala Omara aktívna. Vyzvala dlhoročných priateľov a kolegov, aby sa na diaľku podieľali na albume „Vida“, ktorého nahrávanie zorganizoval jej syn Ariel Jiménez Portuondo.

Album produkovala guatemalská speváčka a skladateľka Gaby Moreno a odráža Omarine pocity počas ťažkého obdobia. Zároveň je všeobecnou poctou životu. V baladách „Silencio“ a „Duele“ počuť melancholickú náladu speváčky spôsobenú pandémiou. Rok 2020 ale vyniesol na povrch aj pandémiu systémového rasizmu a násilia. Vražda Georgea Floyda bola dôsledkom americkej reality už od čias otroctva.

„Bol som veľmi smutná a rozrušená touto vraždou. Povedala som si, že je čas oprášiť pieseň Now. Omara ňou elegantne vyjadrila svoj protest na podporu hnutia BLM. Skladbu pôvodne naspievala americká speváčka Lena Horne a v 70. rokoch ju Omara preslávila tiež na Kube.

Omara

Radosť a optimizmus

Z Omarinho srdca cítiť radosť, optimizmus a vďačnosť za to, čo dosiahla ako speváčka, umelkyňa, žena a človek. Skladba „Bolero a la Vida“ s Gaby Moreno získala znovu nomináciu na cenu Latin Grammy, „Honrar la Vida“ krásne zaspievala spolu s Rubenom Bladesom, „Se Feliz“ s Keb‘ Mo‘ a „Gracias a la vida“ s Nataliou Lafourcade.

Všetky nahrávky na albume odrážajú pozitívneho ducha speváčky. Záverečná skladba „Con 2 que se quieran“, ktorú Omara nahrala spolu s Amaurym Pérezom a Alexandrom Abreuom, vás vďaka svojej optimistickej atmosfére dokáže i roztancovať.

NMR (foto: Francis Verhnet, press)