BELLE AND SEBESTIAN: NOSTALGICKÝ VÝLET NA ALBUME A BIT OF PREVIOUS

Desiaty album škótskej skupiny Belle and Sebastian obsahuje piesne v ich typickom indie popovom štýle. V textoch sa objavujú nové témy čo je dôkaz, že má kapela stále čo povedať.

Skupina Belle And Sebastian vznikla v roku 1996 v škótskom Glasgowe a svoj názov si dala podľa rovnomennej detskej knihy francúzskej spisovateľky Cécile Aubry, podľa ktorej vznikol aj populárny televízny seriál.

Sedemčlennú skupinu vedie od jej začiatkov spevák a gitarista Stuart Murdoch. Od väčšiny indie popových skupín sa Belle And Sebastian odlišujú aj tým, že vo svojej hudbe využivajú trúbku a husle

Kapela debutovala v roku svojho vzniku úspešným titulom „Tigermilk“. Okrem desiatich štúdiových albumov nahrala jeden koncertný záznam a vyšli jej aj štyri kompilácie s tým najlepším z jej tvorby.

Albumová novinka „A Bit of Previous“ vznikla v Glasgowe. Nachádzajú sa na nej silné melódie a texty, ktoré dokážu rozosmiať i prinútiť k zamysleniu.

Stuart Murdoch o albume povedal: „Urobili sme ho spoločne – my a mesto. Táto nahrávka je našou prvou plnohodnotnou platňou, ktorú kapela v Glasgowe nahrala od čias albumu Fold Your Hands Child, z pred viac ako dvadsiatich rokov. Piesne sa hodia k názvu a sú verné štýlu, z ktorého kapela čerpá od svojich začiatkov. Nechápte ma zle, toto nie je nevyhnutne album Belle and Sebastian do počtu, ale je to možno náš najpestrejší a zároveň najkonzistentnejší album od čias platne The Boy With The Arab Strap.“

Skladba „If They’re Shooting At You“ je o stratenosti pod hrozbou násilia. Kľúcový je pre ňu verš: „Ak na teba strieľajú chlapče, musíš robiť niečo správne“. Skupina ju venovala obyvateľom Ukrajiny. V sprievodnom videu je možné vidieť prezentáciu rôznych fotografií. Sú na nich ľudia, ktorí hľadajú ochranu v pivničných priestoroch, osoby so zbraňami i deti, ktoré s rodičmi utekajú pred vojnou. Zároveň je vo videu vyobrazená nádej, ktorú napríklad evokuje objímanie mladého páru, v okolí ktorého sa ľudia pozerajú do smartfónov.

Murdoch vysvetlil: „Keď sa udalosti na Ukrajine začali diať bolo mi jasné, že životy tamojších obyvateľov a pravdepodobne aj tie naše, už nikdy nebudú také ako predtým“.

Belle And Sebastian venovali Červenému krížu všetky príjmy z predaja tejto piesne, vrátane honorára zo streamovania a digitálneho predaja.

Skladba „Talk To Me Talk To Me“ evokuje vďaka klávesovému podkladu europop. Pieseň „Reclaim The Night“ pojednáva o medzigeneračnom strachu a je tiež umocnená svižným syntetizátorovým beatom. „Do It For Your Country“ je dojímavá balada, pripomínajúca prácu amerického producenta Seymoura Steina.

Druhá polovica albumu sa začína skladbou „Unnecessary Drama“, ktorá patrí medzi ťažiskové nahrávky.

„Je to jedna z najnáročnejších skladieb, aké kedy skupina nahrala. Vždy, keď ju počujem, tak ma napadne, že ju inšpirovala pieseň Church Of The Poison Mind od Culture Club, čo ale platí len pokiaľ sa nezačne spev. Text je o mladom clapcovi, ktorý chce byť po nútenej prestávke opäť človekom. Jeho život ale stále sprevádzajú problémy,“ povedal Murdoch.

„Come on Home“ je bezstarostnou skladbou, ktorá má lyrický náboj. Rieši sa v nej téma veku: „Dajte šancu starým / Vyrovnajte sa so sociálnym štátom / Dajte šancu mladým / Každý si zaslúži život na slnku“.

NMR (foto: press Belle And Sebastian)