BRATISLAVSKÁ SKUPINA BUFET ZVEREJNILA DEBUTOVÝ ALBUM

Skupina Bufet obohacuje domácu scénu albumom s názvom Petra, Naďa, deti. Predstavuje na ňom desať autorských piesní so slovenskými textami, ktoré napísal ich spevák Ján Hurtík. V skladbách počuť iróniu a rôzne hudobné štýly.

Bufet CD

Bufet pokrstili svoj prvý album 19. 10. 2019 v bratislavskom klube Kulturák. Krstnou mamou sa stala Nora Ibsenová z kapely Fallgrapp. „S Janom sa poznáme už nejakú tú chvíľu vďaka našim hodinám spevu. Som veľmi rada, že tie svoje punk-folkové pesničky dotiahol až do tejto finálnej podoby. Už bolo načase (smiech),“ hovorí Nora Ibsenová.

Na albume sa nachádzajú piesne, ktoré predstavia Bufet ako nezávislú kapelu s vycibreným názorom, avšak v odľahčenej forme. „Náš tvorivý princíp spočíva v tom, že každej našej piesni obliekame priliehavý kabát v zmysle kombinovania textových, hudobných i nehudobných prvkov. A to takých, ktoré nie sú bežné, respektíve nie sú teraz veľmi populárne a hlavne vnímame to celé tak trochu ako vtip, pretože keby som chcel skutočne niečo vážne tomuto svetu odkázať, alebo nebodaj na tomto svete niečo zmeniť, tak nebudem robiť hudbu, ale napíšem o tom na sociálnej sieti (smiech),“ približuje svoju tvorbu Ján.

Bufet

Dravá, ale aj láskavá hudba i atmosférický vizuál.

Bufet pôsobí v zložení Ján Hurtík (gitara), spev, Martin Bakyta (basgitara) a Viktor Gabaj (bicie). Počas nahrávania trio vstúpilo hlbšie do seba a nenechalo nič na náhodu. „Bolo to poučné, dostali sme sa do fázy, kedy sme si povedali, že je čas, aby sme toto štádium našej hudobnej existencie zaznamenali a tak sme vybrali štúdio, vybrali piesne a načrtli kostry jednotlivých piesní,“ popisuje prípravné fázy spevák. Na albume je okrem zvukov gitár a bicích počuť v niekoľkých piesňach i klávesové nástroje, ktoré nahral Jakub Tvrdík (Billy Barman, Felix). „Keď sme boli hotoví s nahrávaním, zavolal som kamarátovi Jakubovi a poprosil ho, či by nám nahral klávesy do niekoľkých vybraných piesní. Spolu sme si sadli do skúšobne, pustil som mu demo nahrávky, opísal som mu svoje predstavy o klávesových partoch a výsledok si môžete vypočuť sami,“ hodnotí s úsmevom nahrávanie spevák. Album napokon vznikol v štúdiu Lososound a jeho prevádzkovateľ Erik Horák nahrávky aj produkoval. O grafický obal sa postarala slovenská výtvarníčka Anabela Sládek.

Atmosféru nahrávok vykresľujú rôzne polohy a nálady, pričom sa snažia udržať pozornosť poslucháča. Vizuál klipu k skladbe Luna, ktorá sa stala prvým singlom z albumu, sa nesie v pokojnej nálade, pracuje s harmonickým obrazom krajiny a dýcha atmosférou letných vôní a slnka.

„Čo môžeme s určitosťou povedať je, že klip k Lune určite nezostane osamotený a v dohľadnej dobe začneme pracovať i na vizualizácii k inej piesni. Všetko, čo Bufet stvárňuje, vnímame ako celok, a preto sa vám budeme prihovárať i rečou klipov,“ dodáva spevák.

NMR (foto: archív skupiny Bufet)