ČESKEJ SKUPINE BRAAGAS VYCHÁDZA KOMPILAČNÝ ALBUM BESTIÁLE

Niekoľko dôvodov k rekapitulácii tvorby skupiny BraAgas: dve ceny Anděl, tretie miesto v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe, desiatky koncertov v Čechách i v zahraničí a päť vydaných albumov.

BraAgas rekapitulujú posledné roky vydaním kompilácie „Bestiále“, ktorá je výberom toho najlepšieho zo zverejnených nahrávok.

„Tento výber je darček našim fanúšikom. Na scéne sa pohybujeme trinásť rokov, niektoré staršie albumy už sú v podstate vypredané a ľudia, ktorí si kupujú naše platne priamo na koncertoch, nás o niečo podobné žiadali už dlho. A nám odpadne Sofiina voľba, keď sa pýtajú ktorá z platní je tá najlepšia a ktorú si majú vybrať :-)“ dodáva s humorom sebe vlastným frontwoman Kateřina Göttlichová.

Dvadsaťdva piesní zaplnilo takmer celé CD, skladby boli znovu zmiešané a dostali nový mastering. CD vychádza v exkluzívnom digipacku na ktorého tvorbe sa podieľala výrazná maliarka svojej generácie, Alběta Josefy.

BraAgas je prevažne ženská kapela interpretujúca ľudové piesne z celej Európy v originálnych aranžmánoch.

V roku 2009 im vyšiel album „Tapas“, ktorý získal ocenenie „Anděl“ v kategórii world music, V roku 2012 nahrali platňu „Fuerte“, ktorá bola na spomínané ocenenie nominovaná. O dva roky neskôr nahrali album „Yallah!“, opäť so ziskom ocenenia Anděl v kategórii world music. V roku 2018 kapele ešte vyšiel album „O ptácích a rybách“, ktorý sa v júni 2018 vyšplhal na 3. priečku v medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe.

Významnú časť repertoáru BraAgas tvoria sefardské piesne, škandinávsky a balkánsky folklór. Kapela sa vyžíva v „nepárnej“ rytmike a spevavej melodike. Na poslednom albume „O ptácích a rybách“ sa BraAgas zamerali aj na ľudové piesne z Moravy.

BraAgas sa vo svojich úpravách ľudovej hudby snažia využiť rozmanitosti pôvodu jednotlivých piesní, zaujímavý zvuk dodávajú etnické a historické nástroje, nad ktorými sa vznášajú vynikajúce ženské vokály.

Vystúpili na popredných festivaloch ako Colours of Ostrava, MFT Zlatá Praha, Rainforest world music festival, EBU Folk Festival v Kolíne nad Rýnom, alebo festival Sur Jahan v Indii.

Krst albumu „Bestiále“ prebehne 2. 9. 2020 v pražskom priestore Gauč na Stromovce. Počas večera budú účinkovať všetci súčasní aj bývalí členovia skupiny.

NMR (foto: press Braagas)