CLARINET FACTORY PRIPRAVUJÚ KRST NOVINKY PIPERS

Aktuálne dianie nepredvídateľne mieša karty na všetkých frontoch, vrátane hudobnej scény. O to dôležitejšia je teraz konzistencia, posun ďalej i napriek komplikovaným podmienkam, práca a realizácia plánov. To všetko bolo pre Clarinet Factory samozrejmosťou už v minulosti a nič sa nemení ani teraz…

Nový album Clarinet Factory s názvom „Pipers“, oceňovaný okrem iného pre prekračovanie vlastných limitov a novátorskú prácu so zvukom klarinetov, rezonuje v Česku i v zahraničí. Aktuálne boduje na šiestej priečke vo World Music Chart Europe. Českí fanúšikovia sa navyše môžu začať tešiť i na koncertný krst albumu „Pipers“.

Krst albumu sa uskutoční sa na 9. decembra v pražskom Paláci Akropolis a renomovaný ansámbel sľubuje unikátne podujatie s účasťou celej plejády zaujímavých hostí, ktorých postupne odtajní.

„Keď sme zvažovali, kde Pipers pokrstíme, Akropola bola jedným z hlavných kandidátov. Máme ku klubu historický vzťah a pevné väzby. Pred tromi rokmi sme tam predstavili náš predošlý album Mead-ows, teraz nedávno, pri jarnom coronalockdowne sme tam odohrali i super vydarený streamovaný set v rámci Art Marathonu. Cítime sa tam proste dobre a cítime sa dobre i v dramaturgii kapiel, ktoré tam hrajú…,“ vysvetľuje voľbu Clarinet Factory kapelník súboru Jindřich Pavliš, ktorý zároveň sľubuje, že koncert bude i audiovizuálnym zážitkom pod taktovkou priekopníka v oblastiach VJingu a videomappingu Jindřicha Trapla z X-Labu.

Pražský krst albumu „Pipers“ nebude len obyčajným koncertom, ale oslavným večierkom so všetkým, čo k tomu patrí. Užijú si ho ako tí na pódiu, tak i fanúšikovia v hľadisku, ktorých počet sa podľa Pavlišových slov stále rozrastá.

„Mám pocit, že sa nám fanúšikovská obec trochu rozšírila, možno za to môžu texty Vojtu Nýdla, ktoré otvárajú našu hudbu i ľuďom, ktorí si na abstraktnú inštrumentálnu hudbu nepotrpia. Na koncertoch tiež vďaka looperom a elektronike, ktoré fungujú hlavne v nových skladbách z Pipers, máme bohatší zvuk; niekedy znieme ako kapela s basou a rytmikou pekne od podlahy, inokedy ako klarinetový or-chester. To všetko má emocionálne silnejší a pestrejší dopad na publikum. Ľudia skvelo reagovali už na našich prvých letných koncertoch v ruinách starej továrne v Jeseníku s pôsobivými projekciami, v novom komornom divadle v Humpolci alebo v synagóge v Českom Krumlove. Komorných a zasnených polôh, čerpajúcich z klasiky sa ale rozhodne nevzdávame. Občas sa navyše zjaví tiež Milan Cimfe v dvojroli zvukára i hudobníka, čo je nesmierna zábava a pre publikum niekedy šok…,“ komentuje to s úsmevom Pavliš.

Pripravovaný krst nie je jedinou aktualitou v kalendári Clarinet Factory.

Zoskupenie sa tiež stalo hrdým ambasádorom klarinetov značky UEBEL a okrem iného sa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch predstaví na Slovensku, v Drážďanoch či v Sines v Portugalsku. Na budúci rok Clarinet Factory okrem iného čaká účasť na festivale Internationale Kulturbörse, ktorý sa uskutoční v druhej polovici januára v nemeckom Freiburgu.

Mgr. Adriána Čahojová a NMR (foto: Lukáš Kadeřábek)