CLUB DES BELUGAS ODPORÚČAJÚ VYHNÚŤ SA ŤAŽKÝM SITUÁCIÁM

Club des Belugas - How to Avoid Difficult Situation (ChinChin Records, 2021)

Skupina Club des Belugas patrí medzi popredné nu jazzové kapely pôsobiace v Európe, možno i vo svete. Vo svojich nahrávkach využíva moderné technológie a najmä svoju jedinečnú kreativitu a intenzitu.

Popularita nie je závislá len od hudby. Ale aj od propagandy. A samotná hudba má ešte všelijaké iné prekážky. Stačí, aby sa kapela odlišovala od najväčších módnych trendov a už to má ťažšie. Týka sa to napríklad  nemeckej skupiny Club Des Belugas s medzinárodným obsadením.

Od roku 2002 vydali Club Des Belugas dvanásť štúdiových albumov, koncertný dvojalbum a DVD, devätnásť singlov a jedno EP.

Z ich skladieb by bolo možné zostaviť vynikajúci kompilačný album. Možno najlepší v rozmedzí žánrov nu jazz, downtempo, trip hop, electro swing, lounge music. Toto hudobné spektrum je ešte rozšírené o kaleidoskop brazílskej bossa novy, samby, amerického soulu celej jeho histórie, afrických a karibských štýlov i mnohých iných (podobnosť s De-Phazz).

Skupina má síce úspech, no nie taký, aký by si zaslúžila.

Jej skladby s obdivuhodnými aranžérskymi finesami sa objavili na stovkách kompilačných albumoch i v reklamných spotoch pre Samsung, Hondu, Niveu, etc. Ale ako keby nepatrila nikam. Ani do džezu, kam by patriť snáď mohla. V podstate je „indie“, nezávislá.

Zameriava sa na publikum „adult-oriented“, kaviarenské, intelektuálne. Napokon, nie je skupinou v obvyklom zmysle. Rozdeľuje sa na skupinu štúdiovú, koncertnú, komornú (kvartet). Zostava muzikantov, speváčok, spevákov sa mení. I keď čierna speváčka Brenda Boykin, (momentálne jedna z najlepších v oblasti džezu), sa zatiaľ objavovala na väčšine albumov.

Dvanásty štúdiový album „How to Avoid Difficult Situations“.

Nový album Club Des Belugas svedčí o tom, že toto medzinárodné hudobné zoskupenie z Nemecka si už roky udržuje svoj štandard, čiže vynikajúcu skladateľskú, interpretačnú aj aranžérsku úroveň. Nenachádza sa na ňom ani jedna skladba, z ktorej by sme mohli mať pocit, že klesá k hudobnej podpriemernosti.

Duch starého džezu je stále pre tvorbu skupiny typický. Je udržovaný presvedčivým spôsobom v intenciách súčasnej modernej hudby. Vynikajúco ho prezentujú hosťujúci speváci Anna Luca, Anne Schnell, Iain Mackenzie, Lene Riebau a Maya Fadeeva.

Na albume nechýbajú ani skladby tanečného rázu, ktoré by uvítal každý tanečný parket odolávajúci generačným rozdielom. Jednou z nich je skladba „Scat“ s potenciálom hitu.

NMR (foto: press ChinChin Records)