CRIMI SA VYSMIEVAJÚ HVIEZDAM

Francúzske kvarteto Crimi sa pripomína so svojím druhým albumom „Scuru Cauru“. Nájdete na ňom čarovné piesne inšpirované drsnými sicílskymi horami a uličkami Palerma a Oranu.


Lídrom skupiny Crimi je Julien Lesuisse. Vyrastal v Lyone, ale hudobne je doma ako v sicílskom Palerme, tak v alžírskom Orane. Inými slovami, vďaka sicílskym koreňom má v hlase surovú nežnosť, keď ale prvýkrát počul alžírskeho speváka Khaleda a zamiloval sa do štýlu rai, do Julienových emócií vstúpila rytmická nespútanosť.

S Crimi od roku 2018 operuje v Stredomorí, roky predtým sme ho však poznali ako dôležitého člena slávnej lyonskej kapely Mazalda s povesťou, že keď prežijete jej koncert, prežijete už úplne všetko.

Julienovým najväčším potešením je spev a toho si u inštrumentálnej Mazaldy veľmi neužil, takže z tejto kapely napokon odišiel. K myšlienke založiť skupinu Crimi ho priviedol obdiv k dvom už nežijúcim legendám: speváčke Rose Balistreri, symbolu sicílskej piesne trhajúcej srdce na franforce, a berberskej starenke menom Cheikha Rimitti, Matke alžírskeho štýlu rai.

Temperament ich života sa miešal s melanchóliou a túžbou, čo na Juliena – vášnivého muža, vždy zapôsobilo. Jeho poéziou je navyše magický realizmus, priestor medzi snívaním a tvrdým dopadom života, plný metafor a chlapského povyšovania.


Názov albumu „Scuru Cauru“ znamená v preklade Obskúrne horúci

V skladbe „Stiddi“ spomína Julien na známych, s ktorými trávil noci v Palerme a Orane. Postávali vraj na ulici, fajčili cigarety a hviezdam nad hlavou hovorili: „Len sa smejte, ale čo budete robiť, keď noc skončí? To my sme skutočné hviezdy, pretože tu so svojimi cigaretami budeme stáť stále.“

Nepýtajte sa, čo kvarteto Crimi hrá za hudbu, keď má Julian toľko lások. Ale určite rock, jazz, veľmi rytmický rai a keď sa za zvuku kozmických klávesov vydajú za tými hviezdami, Julien má čo robiť, aby emočne nevybuchol. Šťastný vo svojej nočnej tme a cigaretou medzi prstami preto kamarátov varuje: „Donúťte ma spať, inak choďte preč a prebuďte slnko.“

Jiří Moravčík a NMR (foto: Marion Bornaz)