DANO HERIBAN: ODVAHA MENÍ ZAUŽÍVANÉ VZORCE

Herec a hudobník Dano Heriban vydal vo vlastnom vydavateľstve HeDart svoj v poradí piaty štúdiový album „O2H“. Slovná hračka v názve albumu „Odvaha“ je otočením chemického vzorca vody H2O.


„Tak, ako je pre život a telo človeka dôležitá a nenahraditeľná H2O, pre ľudskú dušu, jej výživu a rast, je v istých obdobiach nášho života potrebná osobná O2H. Je hnacím motorom dôležitých rozhodnutí, ktoré formujú našu životnú cestu,“ povedal o názve a dodal: „Je to odvaha žiť, tvoriť a vypovedať o tom po svojom. Odvaha osloviť najlepších hráčov, ale aj najlepších poslucháčov.“

Na albume „O2H“ je desať autorských skladieb Dana Heribana, ktorý napísal hudbu a texty.

Jedinou výnimkou je skladba „Hodina nočného pokoja“, ktorá je zhudobnenou básňou Joža Urbana zo zbierky „Malý zúrivý Robinson“. Hudobným producentom albumu O2H je Danov dlhoročný spolupracovník a priateľ Filip Hittrich, ktorý na albume nahral všetky basgitary a gitary. Na albume spolupracovali: bubeník Marcel Buntaj, flautista a trubkár Michal Žáček, trubkár Oskar Török, skladateľ a džezový huslista Ľubo Šamo a bubeník Jakub Hittrich, stabilný člen Danovho tria. O výsledný zvuk a mastering albumu sa postaral basgitarista a producent Oskar Rózsa. Výnimočným hosťom albumu je Danova manželka Kamila Heribanová, ktorej spev zaznie v intímnej skladbe „O2H“, ktorá je titulnou skladbou a pointou celého albumu.

Album „O2H“ je vážnou a zmysluplnou výpoveďou o osobnom vnútornom prežívaní každodenného života. Dano Heriban na ňom reflektuje pocity človeka-umelca v súčasnej náročnej dobe.

„Album je o odvahe zachytiť a kvalitne umelecky vysloviť svoje postoje a postrehy o hlbokých krízach tohto sveta. O vojnách, pandémii, bipolarite sveta, ktorú podporujú sociálne médiá a hlavne závislosť na nich, o klimatických problémoch…a mnohých ďalších, ktoré sú denne okolo nás a v nás. Zároveň je o vnútornej sile a hľadaní zmyslu a sily na prekonávanie osobných životných skúšok ako sú choroby, výchova detí, chod rodiny, zveľaďovanie vzťahov, únava…,“ povedal o albume Dano Heriban

Videoklip k skladbe Hodina nočného pokoja nakrútil režisér Dano Laurinc. Nakrúcalo sa začiatkom decembra v bratislavských exteriéroch a okrem Dana a hudobníkov sa v ňom predstavia Danovi hereckí kolegovia Janka Kovalčíková, Romana Van Dang, Eva Pavlíková, Braňo Bystriansky, Juraj Kemka, Adam Bárdy, Andrea Sabová a Victor Ibara.

Rado Mešša a NMR (foto: press Dano Heriban)