DEBUTOVÉ EP DOMÁCEHO PROJEKTU LANNNE BY STE NEMALI PREHLIADNUŤ

Lannne 2019

Ak radi objavujete novú slovenskú hudbu, novinka z labelu Gergaz by Vám mohla sadnúť

Nový druh rozprávania je nevyhnutný, a preto sa treba obrátiť na Juraja Petáka. Už od 31. mája ponúka fanúšikom možnosť vypočuť si päťskladbové EP s názvom pozostávajúcim len z troch písmen NNN. Tri „enká“ symbolizujú New Narrative Necessary – hudobné hnutie, ktoré pod pseudonymom Lannne Juraj spúšťa.

„NNN je projektom o hľadaní seba samého. Ako názov napovedá, hľadám vlastný hudobný štýl a naratív. Prvé dva single mali kompaktný zvuk a štýl, ale tieto tri nové skladby sú navzájom veľmi odlišné. Skúmam každý kút hudobnej produkcie, ktorú som sa cestou naučil, a zároveň sa vraciam k mojej tínedžerskej posadnutosti gitarou,“ hovorí Juraj o vlastnej tvorbe. Tvrdí, že sa ešte stále nenašiel, ale cesta poznávania je pre neho veľmi vzrušujúca.

Líder kapely Purist na svoju novinku upozornil ešte koncom marca tohoto roku. Vtedy predstavil svoj prvý samostatný singel Bad Manners. „Je to prvá kritická skladba, ktorú som napísal. Satira určená horúcohlavým, strmhlav sa rútiacim biznismenom, ktorí často nemajú morálne zábrany a razia si vlastnú cestu s klapkami na očiach bez ohľadu na kohokoľvek iného,“ povedal o skladbe s charakteristickým gitarovým riffom.

Peták svoju hudbu, na ktorej spolupracuje s bubeníkom Maximom Ramacsayom a klávesákom Martinom Zaujecom, opisuje ako bluesové jazyky s hip-hopovým beatom. Skutočne tak znie aj zvyšná štvorica nového materiálu. Výprava za sebaobjavovaním začala piesňou Similar Taste, ktorá EP uzatvára. V skutočnosti je to prvá skladba nového projektu, a preto je pre autora dôležitá. Ďalej nasledovala Beginning. „Text som napísal tesne pred tým, ako sa zo mňa stal otec. Je v ňom cítiť jasnú obavu z toho, ako mi úloha otca pôjde. Zároveň sa teším z nového začiatku,“ vysvetlil.

Ochutnávku z novej tvorby dopĺňajú ešte skladby Sanity a My Doorbell. Prvá menovaná bola hotová len nedávno, pred dokončením celého EP a vyjadrovala stav ľahkého pomätenia. Juraj pochyboval, že vôbec minialbum dokončí. Druhá je o chybách, ktoré si uvedomuje, ale napriek tomu ich často opakuje. „Pohupujúci rytmus so spevom majú pre mňa takú podvečernú festivalovú atmosféru. Už sa teším na jej živé prevedenie,“ hovorí Juraj.

Netreba sa obávať, pretože Juraj Peták pokračuje v novej tvorbe. Svojmu vydavateľstvu GERGAZ sľúbil plnokrvný album, ktorý chce napísať v lete popri koncertovaní. „Viem, že posledný týždeň pred zverejnením EP som sa takmer zbláznil, ale stálo to za to. Som rád a už teraz sa teším na bláznovstvo okolo albumu! Možno nakoniec aj ten svoj štýl nájdem.“

Gergaz a NMR (foto: press)