DOMÁCA SKUPINA INOTAJ PREDSTAVUJE DEBUTOVÝ ALBUM EVA A NOVÝ VIDEOKLIP K PIESNI ZIMA

Bratislavské indie-popové trio Inotaj vydalo koncom roka 2016  debutový album s názvom Eva.  Na albume sa nachádza deväť piesní so slovenskými textami. Členovia skupiny hovoria: „Myslíme si, že slovenčina je jediná cesta. Ak už sa píšu texty, ktoré nesú obsah a myšlienku, prečo stavať prekážky medzi nás ako vysielateľa a druhých ľudí ako prijímateľa tej správy. Cudzím jazykom riskujeme, že obsah vyšumí do stratena.“

Skupinu tvoria hudobníci Marek Hradský, Marek Sasko a Viktor Milosavljevič. Texty sú pre nich plnohodnotným vyjadrovacím prostriedkom. Prevládajú v nich vážne a kritické témy.  Nájdu sa ale aj vtipné skladby, napríklad o počasí. V jednotlivých textoch svojich piesní sa pohrávajú aj s ľudovými prísloviami a pranostikami a ich ambíciou je, aby bola lyrická stránka albumu zaujímavá aj na druhé počutie. Dokážu vyjadriť svoje myšlienky a nálady v metaforách, no v niektorých piesňach je ich výpoveď priamočiara.

Jednotlivé skladby sú väčšinou podfarbené zvukom klavíra a jemnou elektronikou.  Rytmika a zvuk gitár miestami robí dojem rockovej skupiny. Album Eva sa rodil dva roky. Počas nich skupina stihla vydať dva videoklipy a odohrať asi 50 koncertov v kluboch a na menších festivaloch.

A prečo dostal debutový album názov Eva? „Dlho sme o tom nepremýšľali. Eva ako názov albumu bol prvý nápad, ktorý sa hneď ujal. Eva, ako prvá, ako jednoducho čitateľný symbol začiatku. Náš prvý človek na planéte Inotaj.“

Ak stojí niečo z mladej slovenskej scény z uplynulých dvanástich mesiacov za zmienku, skupina Inotaj si ju určite zaslúži. Jej debutový album môže byť milým prekvapením pre fanúšikov slovenskej tvorby s premyslenými textami a hudbou, ktorá môže osloviť fanúšikov kapiel ako Nocadeň, Komajota či Kolowrat.

 

Druhým singlom z albumu Eva sa stala pieseň Zima. Tematicky ladená pieseň poteší predovšetkým tých, ktorí zimné obdobie prežívajú s ťažkosťami. Chytľavý refrén by mal robiť dojem nekonečného čakania na jar.
 
Chytľavá pieseň s vtipným textom vyjadruje pocit, ktorý množstvo ľudí zažíva každý deň od konca jesene až do začiatku jari. „Zima je jedna z prvých piesní, ktorú som napísal v slovenčine, ešte dávno pred vznikom tejto kapely. Pamätám si ako som na Trnavskom mýte čakal na električku asi pol hodiny kompletne premrznutý a zrazu som dostal nápad na ten refrén. Kým som prišiel domov mal som hotovú celú pesničku.“ hovorí spevák kapely Viktor Milosavljevič. „Roky som ju hrával sám s gitarou na žúroch a chatách a vždy mala obrovský úspech. Po pár rokoch si už všetci v mojom okolí každý rok v zime spievali ten refrén a keď sme dali dokopy Inotaj vedel som, že si ju chcem zahrať s celou kapelou“ dodal Viktor.
 
Pesničku zaranžovali do novej podoby s gitaristom Marekom Hradským a spolu s ostatnými skladbami nahrali v SMT štúdiu. Nahrávku mixoval Boris Vereš z Fullframe Studio a o mastering sa postaral Boris Sodoma z HighFive Mastering. 
 
O klipe členovia skupiny Inotaj hovoria: „Zima v meste je peklo. Všetko je špinavé, šedé, mokré a celý deň je tma. O tom je aj tá skladba. V horách je to však o niečom inom. Keď človek vylezie na kopec a tam naňho zasvieti slnko, to je tá pravá rozprávková zima. Preto sme sa rozhodli natočiť video v Tatrách, kde bolo krásne, pretože sme si mysleli, že ten kontrast by vo výsledku mohol byť celkom vtipný“. Výlet do Tatier si urobili počas turné k aktuálnemu albumu, kde vystúpili spolu s kapelou Horehigh. Jej členovia sa tiež objavujú v niekoľkých záberoch.
 

Text: TS + Róbert Gregor (foto: Inotaj)