EDITORSKÝ VÝBER: 15/2024

O zaujímavé novinky sa v posledných dňoch postarali Beth Gibbons, Still Corners, Bonnie Banane, Branko a domáci hudobníci Modré Hory, Duhan, či Nylon Union.


Beth Gibbons, známa zo skupiny Portishead, zverejnila novú pieseň „Reaching Out“ zo svojho pripravovaného sólového albumu „Lives Outgrown“. Skladba je prezentovaná spolu s videom typu „weirdcore“ a Beth sa v ňom rúti digitálnym vesmírom. V interaktívnej verzii môžu diváci ťahaním kurzora otáčať perspektívu, čím majú možnosť vytvárať „pocit snahy osloviť jeden druhého nemožnými spôsobmi,“ uvádza sa v tlačovej správe. Beth nový album oznámila pred pár týždňami prvým singlom „Floating on a Moment“. Album vyjde 17.5.2024 a spolu so speváčkou ho produkoval James Ford a bubeník niekdajších Talk Talk Lee Harris.


Britsko-americká dream popová kapela Still Corners zverejnila svoj šiesty album „Dream Talk“, na ktorom sa nachádza 10 skladieb. Od jesenného pilotného singla „Today is the Day“ až po finále horúcej letnej noci „Turquoise Moon“ vytvorila skupina sústredený zvuk, ktorý je štýlový a zvodný. Speváčka Tessa Murray o novinke povedala: „Genéza mnohých piesní pochádza zo snov. Každú noc som si zapisovala sny, na ktoré som si spomenula. Počas nahrávania som vyťahovala svoju knihu snov, spievala ich cez rôzne zacyklené frázy, ktoré Greg hudobne dotváral. Bola to zábava a to, čo som považovala za akési bláboly, nás nakoniec prekvapilo rôznymi významami a obrazmi.“


V roku 2020 vydala francúzska speváčka Bonnie Banane prvý album „Sexy Planet“, na ktorom tematizovala planétu Zem, ako aj zmyselnosť žien. Nedávno je vyšiel druhý album s názvom „Nini“, ktorého sprievodný klip je zameraný na temnú a excentrickú avantgardu. Názov skladby vychádza zo speváčkinho mena z detstva, no Nini má viac významov: „Je veľa ľudí, ktorí sa volajú Nini. Je to aj reštaurácia, v ktorej som nikdy nebola, kaderník, hotel, salón krásy,“ povedala Bonnie. „Ide jej najmä o to, aby som prijala každého človeka na svete. Počas tvorby albumu som sa dlhší čas cítila otupená, no túžba po spojení a vyjadrení mi napokon dodala silu. Album je akoby môj posledný“, dodáva.


Portugalský producent Branko vytvoril pomník svojmu rodnému mestu Lisabon. Jeho nový album „Soma“ oslavuje horkosladký postoj ku postkoloniálnej rozmanitosti putovným blues, ktorému sa hovorí saudade. Hudobník svoju novinku nahral prvýkrát skoro celú analógovo a postavil ju na inštrumentálkach. S nahrávkami potom vycestoval za hosťujúcimi spevákmi, ktorí mali cit pre zvuk „Nového Lisabonu“. Na albume hosťuje napríklad londýnsky spevák Jay Prince, ktorý má rodinu v Portugalsku. Album sa pýši aj lusofónnymi hviezdami ako June Freedom, Dino d‘ Santiago alebo speváčkou Madredeus Teresou Salgueiro, ktorú poznáme tiež z filmu Wima Wendersa s názvom „Lisabonský príbeh“.


Modré hory v posledných rokoch zložili niekoľko skladieb, ktoré sa nedostali na žiaden album. Dlho ležali v šuplíkoch, v zabudnutých adresároch v rôznych štádiách rozpracovanosti, až sa skupina rozhodla, že ich postupne zverejní. Dnes spúšťa sériu „Bars, čo sme nahrali“ a ako prvú skladbu zverejnili „Infinito“ s hosťujúcim hudobníkom Inphym z Českej republiky, ktorý je zástupcom vydavateľstva „Ty Nikdy“. Šestnásť rokov po vydaní svojho debutového albumu sa skupina vrátila ku svojmu starému mottu, že refrény sú pre slabých a prinášajú dve a pol minúty čistého rapu. Skladbu nahrávala tradične u Rolanda Kánika v Sonic Cat Studiu. Roland sa taktiež postaral o výsledný mix. Pieseň „Infinito“ vznikla koncom roku 2021 počas nahrávania posledného albumu „Čudne slávni“. Modré hory v nasledujúcich mesiacoch sľubujú ďalšie skladby a taktiež oznamujú, že začínajú pracovať na novom plnohodnotnom albume.


Slovenský producent DUHAN, v spolupráci s Nylon Union, zverejnil singel s názvom „Holding Nothing“. Ide o prvú skladbu z Duhanových spoluprác z EP „Overcome“, ktoré hudobník plánuje vydať na jeseň tohto roka. Novinka presahuje žánre elektronickej tanečnej hudby. Jej zvuk je založený na pulzujúcich elektronických beatoch posadených do atmosférického temného synthpopu okoreneného ostrými gitarovými riffmi a zasnenými vokálmi frontmana skupiny Nylon Union Richarda Imricha. Ten po napísaní vokálnych častí interpretuje text ako tiché uistenie dvoch nelokálne prepojených duší. Tanečná skladba sa tak stáva kontempláciou, ktorá postupne naberá energiu až do oslobodzujúcej explózie refrénu, v ktorom môžete zachytiť otázku: „Čo znamená držať nič?“.