EDITORSKÝ VÝBER: 2/2024

V tomto článku vás zoznámime so švajčiarskym duom Hermanos Gutiérrez, spoluprácou dvojice Liam Gallagher a John Squire, otestujeme novú verziu hitu „Stayin‘ Alive“ od Christine and The Queens, zaostríme na francúzsku hviezdu Zaho de Sagazan a na singlovú novinku Tolstoys.


Hermanos Gutiérrez je švajčiarske inštrumentálne duo, ktoré tvoria bratia Alejandro a Estevan Gutiérrezovci. V roku 2022 im vyšiel zatiaľ najúspešnejší album „El Bueno Y El Malo“, ktorý nahrali s Danom Auerbachom z americkej skupiny Black Keys. Ich posledný singel „Blood Milk Moon“ vznikol v Mexico City v decembri minulého roku. „Keď hráme spolu s Alejandrom je to, akoby sme šoférovali auto,“ povedal Estevan Gutiérrez. „Je to výlet. Niekedy jazdíme cez púšť, niekedy cestujeme po pobreží, ale vždy sme v prírode a vidíme tie najkrajšie scenérie, východy a západy slnka.“ Hudba, ktorú títo dvaja bratia tvoria, evokuje rozľahlé pláne a púšte, kaktusy, surfy, spaghetti westerny, Morriconeho soundtracky a hudbu z filmov Lyncha a Jarmuscha.


Liam Gallagher zo skupiny Oasis a gitarista John Squire, známy z kapely The Stone Roses zverejnili singel „Just Another Rainbow“, po ktorom majú nasledovať aj ďalšie pesničky. „Pre mňa je táto skladba o sklamaní a o pocite, že nikdy nedostanete to, čo naozaj chcete. Ale nerád vysvetľujem piesne. Myslím, že je to privilégiom poslucháča, je teda o čomkoľvek, čo chcete. Podľa mňa je to jedna z najviac povznášajúcich skladieb, aké sme spolu zatiaľ urobili,“ povedal John Squire.


Pieseň „Stayin‘ Alive“ od skupiny BeeGees z roku 1972 je jedným z najpredávanejších singlov v hudobnej histórii. Christine and The Queens dokazujú, že táto skladba môže byť aktuálna aj dnes. Skupina z francúzskeho Nantes sa z veľkej časti zbavila tanečnej atmosféry a zamerala sa na popové syntetizátory, basovú linku s reverbom a na moduláciou hlasu. Napriek tomu sa v piesni prejavuje speváčkin charakteristický hlas. Nechýba klip, ktorý oslavuje nový rok a život vo farbe cukrovej vaty pri východe slnka. Chris tancuje na brehu v motorkárskom oblečení v sprievode maskovaných postáv. „Toto je naša rozlúčka s rokom 2023 – naše gesto pre lepšiu budúcnosť,“ odkázala Chris.


Vo Francúzsku sa chystajú hodnotiť najlepšiu hudbu uplynulého roka. Les Victoires De La Musique patria medzi tamojšie najvýznamnejšie hudobné ceny a hviezda Zaho de Sagazan je na vrchole zoznamu nominovaných. Možno sa už čoskoro bude môcť tešiť z ceny za Album roka, Pieseň roka, Najlepší nováčik, Najlepší nový koncertný umelec a Najlepšie vizuálne dielo. Nominovaná je päťkrát, celkovo sa udeľuje deväť cien. Ostatné štyri ceny, okrem jednej, sú určené mužským umelcom, čo znamená, že Zaho de Sagazan je nominovaná takmer všade, kde sa dalo. Nominovaná je aj speváčka Jain, belgický rapper Damso a producent Etienne Daho.


Tolstoys zverejnili singel „Real“, ktorý je o nových začiatkoch. Táto hrejivá a pozitívna „hippie“ pesnička je ďalšou ochutnávkou z ich očakávaného tretieho albumu „No Limit To Love“. Je to pieseň o nádeji a dobrých začiatkoch. Po ťažkom roku evokuje závan čerstvého vzduchu, prísľub lásky a obracia sa smerom k budúcnosti. Vraj je to predzvesť jasnejšieho roka, máte sa usmiať a vpustiť dnu slnko, pretože nová jar je na ceste. Medzinárodné ukotvenie skupiny Tolstoys potvrdzuje aj to, že si za svoje tvorivé pôsobisko vybrala Berlín, mesto známe svojou rozmanitou hudobnou scénou.