EDITORSKÝ VÝBER: 23/2024

So svojimi novinkami nás tentoraz zaujali Françoiz Breut, J. Bernardt, Jamie xx, Feven Yoseph a domáci Tolstoys.


Francúzska speváčka Françoiz Breut tvorí zmyselné šansóny. Na svojom ôsmom albume „Vif !“ sa vydáva na cestu mikrokozmom prírody, počas ktorej sa vyrovnáva s krízou a tiesnivou náladou. Jej spev znie podobne ako hlas Beth Gibbonsovej, no charakterizuje ho francúzština. Svojím rozprávkovým hlasom rozpráva príbehy o živote pod zemou, o koreňoch, ktoré praskajú asfalt, o pozorovaní škriatkov, o sledovaní mikroživota v stromoch, o strachu z nočného lesa a dokonca zložila aj ódu na červíky.


J. Bernardt je pseudonym hudobníka menom Jinte Deprez, ktorého poznáme z belgického dua Balthazar. Na novom albume „Contigo“ sa prikláňa viac k štýlu svojej materskej kapely a skúma rôzne fázy rozchodu. „Viem, že táto téma je klišé,“ hovorí hudobník. „Ale ja klišé čoraz viac milujem! Nebál som sa ísť až na doraz. Zabudnúť na rozchod tým, že o ňom spievam, je ako sebapoškodzovanie, ale aj to ma baví.“ Jedným z vrcholov albumu je skladba „Don’t Get Me Wrong“, o ktorej Deprez prezradil: „Táto pieseň je o komunikačných nedorozumeniach. Väčšinou sú živené sabotážnou túžbou dvoch ľudí, ktorí si vyberajú projekciu namiesto sebareflexie. Je to zvyk väčšiny z nás prikladať olej do ohňa, až kým nezhorí dom.“


Londýnsky elektronický DJ a producent Jamie xx oznámil svoj tretí album. Od vydania jeho úspešného predchodcu „In Colour“ uplynulo takmer desať rokov a pred pár dňami dal hudobník dal jasne najavo, že novinka vyjde už čoskoro. O túto správu sa podelil tanečnou piesňou „Treat Each Other Right“, ktorej štýl podčiarkuje divoká párty scéna v sprievodnom videoklipe. Jamie xx sa opakovane ponára do elektronického undergroundu a kombinuje techno, dubstep a house. Beaty sa točia okolo úryvku soulovej piesne „Oh My Love“ zo 70. rokov od Almety Lattimore, ktorá bola sprievodnou speváčkou Arethy Franklin.


Berlínska speváčka s egyptskými koreňmi Feven Yoseph vydá koncom júna po šiestich rokoch nový album s názvom „Gize“. Zatiaľ čo debut „Chanting Soul“ charekterizoval džez, tentoraz sa prikáňa viac k súčasnému etno-soulu, ktorý definovali legendy ako Mulatu Astatke, Miriam Makeba a Angélique Kidjo. „Gize“ znamená v amharčine „čas“ a nová nahrávka vykresľuje jej pôvod. Na etiópskej vysočine, kde Feven vyrastala, sa obloha v noci zdala byť tak blízko, že sa jej dalo dotknúť. Na jej hudbu to malo trvalý vplyv. Je to cítiť aj z piesne „Sewer Fiqir“, ktorej videoklip bol síce nakrútený v mestskom prostredí, no v mysliach divákov evokuje etiópsku hviezdnu oblohu.


V Berlíne pôsobiaca skupina Tolstoys si plní hudobné sny, pretože počas leta vystúpi na legendárnom festivale Glastonbury. Veľkú zásluhu na tom má Katja Thalerová – bookerka skupiny, ktorá sa spolu s jej členmi snaží exportovať slovenskú hudbu do zahraničia. „Pricestovať v dodávke až z Berlína a prežiť medzi 200 000 ľuďmi bude určite veľká výzva, ktorej sa nevieme dočkať. Práve naše nedávne, takmer mesačné slovensko-česko-švajčiarsko-nemecké turné nám pripomenulo ako veľmi nás živé hranie napĺňa. Náš nový album a k nemu pripravená koncertná show srší priateľstvom, radosťou a láskou. Myslím, že šíriť tieto hodnoty, je momentálne doma aj vo svete veľmi potrebné,“ prezradila speváčka Ela Tolstová.