EDITORSKÝ VÝBER: 4/2024

Tentoraz nás zaujal takmer akustický Gruff Rhys, energický návrat skupiny Black Grape, pesnička „Shout“ v novom šate, svojrázna spolupráca Aron & The Jeri Jeri Band a rómsky pop domácej kapely O Gadže Bašaven.


Gruff Rhys, ktorého poznáme z waleskej skupiny Super Furry Animals, nahral počas svojej kariéry celkovo 25 albumov. Jeho hudba je stále aktuálna, čomu dopomáhajú spolupráce s rôznymi hudobníkmi. Platí to aj pre albumovú novinku „Sadness Sets Me Free“, ktorá bola nahraná počas troch parížskych koncertov v marci 2022. Gruff a jeho kapela sa počas nich spojili so speváčkou Kate Stables zo skupiny This Is The Kit, ktorá do nových pesničiek naspievala sprievodné vokály. Gruffova albumová novinka je takmer akustická, no napriek tomu znie veľmi sviežo.


Keď v roku 1995 Happy Mondays vydali svoj debutový album „It’s Great When You’re Straight… Yeah“, zdalo sa nepravdepodobné, že táto skupina bude aktívna aj po tridsiatich rokoch. Veľa ľudí nepredpokladalo, že sa jej zakladateľ Shaun Ryder dožije dlhšieho veku, pretože jeho životný štýl bol mimoriadne intenzívny. Napriek tomu, že pôvodnú skupinu opustil, Happy Mondays sú stále aktívni. V roku 2017 ožili tiež Black Grape, ktorý pred pár dňami zverejnili nový album s názvom „Orange Head“. Shaun Ryder dokáže stále nachádzať spôsoby, aby jeho hudba znela, ako od najlepšej party kapely v celom okolí.


Francúzska skupina Nouvelle Vague takmer štvrťstoročie rokov objavuje postpunkovú klasiku, zachováva jej melanchóliu a zároveň ju napĺňa atmosférou bossa novy, pričom spolupracuje so speváčkami, ktoré sa stali kultovými, ako napríklad Camille alebo Phoebe Killdeer. Tentoraz si kapela za svoj nový singel vybrala pieseň „Shout“ skupiny Tears for Fears, ktorá v sebe ukrýva nadčasové posolstvo. Nouvelle Vague ju šikovne pretransponovali do reggae prevedenia, aby znela ako „protest song“ zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Vydanie albumovej novinky „Should I Stay or Should I Go?“ je naplánované na 16. 2. 2024.


Senegalský bubeník Bakane Seck a novozélandský džezový klavirista a producent Aron Ottignon sa spoznali v Berlíne. Kvôli pandémii tam uviazli dlhšie, ako plánovali, vďaka čomu vybudovali most, ktorý vedie od džezového zázemia k mbalaxovej hudbe. Obaja hudobníci pochádzajú z viacgeneračných hudobníckych rodín a snažia sa o kultúrny o dialóg. Bakane bol dvanásť rokov perkusionistom senegalskej hviezdy Baaba Maala a hrával s Youssou N’Dourom, Omarom Pèneom a mnohými ďalšími významnými predstaviteľmi senegalskej hudby. Aron zložil klavírnu časť hitu „Papaoutai“ pre speváka Stromae, absolvoval svetové turné s Woodkidom a vystúpil na svadbe Russela Crowa. Spoločný album oboch hudobníkov album dostal názov „Dama Bëgga Ñibi (I Want To Go Home)“ a vy na ňom môžete spoznať zaujímavú fúziu džezu, funku, dubu a reggae.


Slovenská skupina O Gadže Bašaven na svojom EP „Baro Hitos“ s láskou prezentuje pestrosť rómskej hudby. Ich muzika je o rovnosti, radosti z inakosti, ohni a tanci, láske a priateľstve. Vytrhne vás z kancelárskej stoličky a posadí do pestrofarebného koča, ktorý nikdy nezastavuje.
Názov skupiny v preklade z rómčiny znamená „Nerómovia hrajú“. Speváčku Jounu (J. Kozáková) môžete poznať z jej albumu „Manuša“, ktorý získal v roku 2022 cenu Radio_Head Award v kategórií world music. Ak tento album priniesol kyticu tých najcitlivejších tradičných rómskych piesní, tak O Gadže Bašaven je jeho besný bratranec, ktorý sa nebojí odpáliť aktuálne rómske hity. Na kontrabas hrá Citrom (M. Smetana), ktorý pod svojim gádžovským menom hrá v kapele Tolstoys. Primáš Zindelo (M.Kyseľ) a cimbalista Sandra (P. Leto) budovali svoju kariéru v ĽH Ekonóm a teraz sa chcú venovať poriadnej „hop čip“ muzike. „Čávo“ gitarista Báro Krečúno (P. Viecha) je vo svojom civilnom živote divadelným režisérom, venuje sa kontroverzným témam napríklad aj v SND. Tanečný pár s najrýchlejšími nohami tvorí Loula (L. Čižmárik Bachratá) a Badžo (M. Čižmárik). Čapáše a čardáše sa naučili hrať v rómskych osadách a na diskotékach s obľubou lúskajú svojimi prstami dídžejom popod fúzky.