EDITORSKÝ VÝBER: 42/2023

Medzi dôležité udalosti tohto týždňa sme zaradili novinky od The Rolling Stones, Yseult, Bombay Bicycle Club, afrických hviezd z oblasti Sahel a domácej hudobníčky menom Mária Reháková.


The Rolling Stones dnes vydávajú svoj 24. album s názvom „Hackney Diamonds“ s hosťujúcimi hviezdami ako Stevie Wonder, Elton John a Lady Gaga. Ak je tento prekvapivo svieži titul skutočne posledným, tak bude nepochybne dôstojnou rozlúčkou s ich kariérou.


Yseult spieva o veciach, ktoré zažila. Pre speváčku z Francúzska s kamerunskými koreňmi je to osobná záležitosť. „Vo svojich piesňach sa venujem témam, ako je moje telo, môj pôvod alebo moja zraniteľnosť. Nemôžem písať o niečom, čo som nezažila,“ hovorí. Nová pieseň „Perdue“ je o toxickej láske, ktorú stratila.


Svoj veľký deň prežíva tiež londýnska skupina Bombay Bicycle Club, ktorej vychádza nový album s názvom „My Big Day“. Podieľali sa na ňom hostia ako Damon Albarn, Jay Som, Nilüfer Yanya, Holly Humberstone a na piesni „Tekken 2“ dokonca americká funková speváčka Chaka Khan.


Africkí umelci OMG Oumy Gueye, Amadou & Mariam, Vieux Farka Touré, Bassekou Kouyaté, Songhoy Blues & Tal National upozorňujú v piesni „My Sahel“ na klimatickú krízu. Všetkých spája nielen láska k púštnemu blues, ale aj k ich domovom, ktoré sa nachádzajú v oblasti Sahel. Táto oblasť je postihnutá nielen nedostatkom vody, ale je tiež zmietaná sociálno-politickými konfliktami. Veľa ľudí tam trápi hlad a násilie. Pieseň je predovšetkým výzvou pre komunity, aby sa spojili a povstali.


Mladá slovenská flautistka, speváčka a skladateľka Mária Reháková vás pozýva na intímnu cestu na pomedzí jazzu a folklóru. Na svojom debutovom albume „Topoľana“ predstavuje vlastné aranžmány tradičných slovenských ľudových piesní a záverečnú autorskú skladbu „Moja ľudová“, ktorá mapuje jej detstvo i dospievanie až po život mladej ženy, pohybujúcej sa profesionálne medzi Bratislavou a Londýnom.

NMR (foto: press Mária Reháková)