MARI KALKUN: PIESNE ZO SRDCA ESTÓNSKEHO LESA

Mari Kalkun je estónska hudobníčka pôsobiaca na scéne od roku 2007. V roku 2013 získala cenu najlepšej speváčky na estónskych cenách Ethno Music Awards a nedávno jej vyšiel album „Stories of Stonia“ u prestížneho britského vydavateľstva.


Pesničkárke Mari Kalkun sa dostalo veľkého daru: jej rodina už sto rokov žije v kraji Võrumaa, kde sa hovorí jazykom Võr a starobylé tradície a mýty tam zostávajú v platnosti. Rovnako ako na jej novom albume „Stories of Stonia“, ktorý ako prvý estónsky umelec vydala v legendárnom britskom vydavateľstve Real World, ktoré vedie Peter Gabriel.

„Veľkou motiváciou sa stala moja zvedavosť vrátiť sa do hlbokej minulosti a predstaviť si, čo by si moji predkovia mysleli a spievali o svete v čase mrakodrapov, ocele a kovu,“ povedala Mari.

Popri vlastných skladbách sa nechala inšpirovať archaickými runovými piesňami, ale aj novodobou poéziou veľkého estónskeho básnika, filozofa a národného hrdinu Jaana Kaplinského. V skladbe „Otherwise“ potom zhudobnila jeho verše o tom, ako sa dá vo vnútri ticha žiť a mlčať inak.


Jej hudba evokuje poetickú cestu pod severným nebom, Mliečnu dráhu a let rýchlikov, hovoriacich o univerzálnej povahe človeka. Naši predkovia pochádzajú z rovnakého miesta – z nízkych zadymených chatrčí. Žili a bojovali za záchranu života. Studne sú naplnené sladkou vodou, ráno je jasné a tiché. Lastovička, národný vták Estónska, sa dá prirovnať k pôvodným obyvateľom a krajine, v ktorej všetci obyvatelia chcú byť agilní a slobodní.

Patrilo by sa tiež dodať, že s albumom, ktorý jej pomáhal produkovať britský folkový spevák Sam Lee, dosiahla Mari okamžite nevídaný úspech, pretože sa s ním dostala na popredné miesta rebríčkov Transglobal World Music Chart a World Music Charts Europe.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Ruudu Rahumaru)