ELA MINUS A JEJ ANALÓGOVÉ AKTY REBÉLIE

Ela Minus je pôvodom Kolumbijčanka, žijúca v Brooklyne. Na debutovom albume „Acts of Rebellion“ predstavuje osobné vyhlásenia, ktoré vytvorila za pomoci upokojujúcich i strhujúcich elektronických zvukových scenérií.

Svoj hudobný život začala Ela Minus ako bubeníčka v punkovej kapele Ratón Pérez. Po štúdiu na Berklee College of Music v Bostone sa zamerala na techno a improvizačný jazz. Zamilovala sa do elektronických mašiniek, ktoré inšpirovali hudbu nemeckých Kraftwerk a ranných Daft Punk.

Svoj debutový album „Acts of Rebellion“ nahrala Ela Minus sama vo svojom byte výlučne za pomoci analógového vybavenia, bez použitia zvukov generovaných počítačom.

Jej hlas je väčšinou, v porovnaní s rýchlymi rytmickými sekvenciami a zvukmi syntetizátorov, metodický a pokojný. Strhujúcu lyriku jej piesní umocňujú len rytmy. Napriek tomu, že piesne albumu začali vznikať pred dvoma rokmi, odrážajú aktuálnu politickú naliehavosť.

Nosnou témou jej hudby je myšlienka, že odpor rastie v závislosti od každodenných postupov.

O pretrvávajúcom útlaku voči menšinám v USA spieva v piesni „Megapunk“: „Zdá sa, že nenájdeme dôvod, prečo zostať ticho. Bojíme sa, že nám dôjde čas, aby sme sa postavili sa za svoje práva.“

Vzdor a radikálny duch počuť aj v skladbách „Let Them Have the Internet“ a „Do Whatever You Want, All the Time“, ktoré sú inšpirované antikapitalistickou teóriou. Texty jej piesní sú v angličtine i v španielčine.

Na obale albumu „Acts of Rebellion“ je fotografia s takmer zakrytou tvárou. Ela Minus má ale pohľad zaostrený. Žiada nás, aby sme s ňou a blízkymi ľuďmi nadviazali kontakt. Nabáda nás, aby sme premýšľali, tancovali, milovali, bojovali a boli prítomní.

NMR (foto: press Ela Minus)