FRANZ FERDINAND A SYNTHPOP NA ICH PIATOM ALBUME ALWAYS ASCENDING

Franz Ferdinand - Always Ascending (Domino Recordings, 2018)

Franz Ferdinand - Always AscendingUž je to štrnásť rokov, čo škótskym Franz Ferdinand vyšiel prvý singel Darts Of Pleasure a následne ešte úspešnejšia skladba Take Me Out. Postupom času sa táto skupina stala držiteľom mnohých medzinárodných ocenení a vypracovala sa medzi súčasnú britskú hudobnú špičku.

Vo februári tohto roku sa Franz Ferdinand pripomenuli s piatym štúdiovým albumom nazvaným Always Ascending. Obsahuje desať piesní, ktoré sú štýlovo podobné tomu, na čo boli ich fanúšikovia zvyknutí v minulosti. Ich tvorba sa ale viac uchýlila k počítačom, programovaniu a štúdiovým trikom. Podľa slov frontmana Alexa Kapranosa sú to triky futuristické a naturalistické. Zmenou oproti minulosti je i to, že skupinu po štrnástich rokoch opustil jeden z jej zakladajúcich členov, gitarista Nick McCarthy. Nahradili ho hneď dvaja noví hudobníci a to gitarista Dino Bardot a hráč na klávesové nástroje Julian Corrie, ktorý novým skladbám vniesol duch elektroniky a synthpopu.

Nastali aj ďalšie zmeny. Po úspešnom albume FFS z roku 2015, ktorý zrealizovali spoločne s legendárnou americkou skupinou Sparks sa začali Franz Ferdinand aj politicky angažovať. Ilustruje to „protest song“ Demagogue, ktorého kritický text bol namierený proti Donaldovi Trumpovi. V roku 2016 túto pieseň nahrali za asistencie francúzskeho producenta menom Phillipe Franz Ferdinand 2018Zdar, ktorý stojí za projektom Cassius.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že ich piaty album sa predsa len v niečom od svojich predchodcov líši. Hneď titulná skladba Always Ascending Vás svojou atmosférou zavedie do tanečného klubu. Tanečne pôsobia aj ďalšie piesne ako Lazy Boy, Lois Lane, Feel The Love Go. Gitarový pop, tak ako sme ho poznali z ich skorších nahrávok sa ale úplne vytratil. Najviac ho počuť ho v piesňach ako Finally, Huck And Jim, alebo Glimps of Love. Na albume sa nachádzajú aj dve takmer baladické skladby Slow Don’t Kill Me Slow a The Academy Award.

Najdôležitejšie však je, že tejto skupine zostala schopnosť vytvoriť kvalitné a pritom jednoduché skladby. Ani jedna z piesní albumu Always Ascending nevyznieva ako podpriemerná. A to je hlavný dôvod, prečo sme sa Vám rozhodli tento album predstaviť v rubrike Album týždňa.

Ešte si dovolíme pripomenúť, že Franz Ferdinand sú v súčasnosti na európskom koncertnom turné. 9.3. vystúpia v Prahe a 13.3. vo Viedni.

Róbert Gregor (foto: press Franz Ferdinand)