FÚZIE ZUZANY MIKULCOVEJ POKRAČUJÚ DUETOM S BEATOU HLAVENKOVOU

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej, ktorý dostal minulý rok aj netradičnú ekologickú albumovú podobu na drevenom USB kľúči, má pokračovanie. Výnimočné hudobné spojenia s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom Lipom a Jakubom Königom doplnia tento rok ďalšie zaujímavé autorsko-spevácke spolupráce.

Potreba reagovať na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, je stále veľmi silná. Aj preto chce Zuzana Mikulcová svojim projektom Fúzie naďalej búrať pomyselné hranice a spoluprácou umelcov vytvárať nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

„Plán pokračovať v projekte Fúzie som mala už minulý rok po vydaní USB-čka. Tento projekt je niečo, čo by človek mohol robiť aj celý život. To sa zatiaľ nechystám, ale na niekoľkých ďalších skladbách sme sa s celým tímom zhodli,“ povedala o pokračovaní Fúzií Zuzana Mikulcová.

Prvé pokračovanie Fúzií má poradové číslo šesť a je autorsko-interpretačným spojením Zuzany Mikulcovej a oceňovanej českej klaviristky, speváčky a skladateľky Beaty Hlavenkovej.

Spolu vytvorili chytľavú alt popovú skladbu Tancuj s hip hopovými beatmi a jazzovými plochami. Tanec je v skladbe vnímaný ako symbol života, ktorý sa môže v okamihu skončiť. A jej odkaz znie: Pretancujme sa každým dňom tak, ako by bol posledný.

„Na spoluprácu s Beatou som sa veľmi tešila. Demo, ktoré sme mali pre ňu pripravené jej veľmi sadlo a to, ako celú skladbu doplnila, je fantastické. Beata je nielen skvelá speváčka a hudobníčka, ale aj výnimočný človek. Myslím, že sme si porozumeli nielen po hudobnej stránke, ale aj osobnej. Práve preto sa nám podarilo vytvoriť skvelú spoločnú skladbu. Mám z nej ohromnú radosť,“ povedala o novej spolupráci Zuzana Mikulcová a Beata Hlavenková k tomu dodala: „V poslednom období tvorím väčšinou sama a toto bola po dlhom čase nádherne tvorivá spolupráca s Andym a Zuzkou. Pinkali sme si medzi sebou skladbu, nápady, aranžmán, formu, potom text, ktorý je pre niekoho aktuálny práve teraz, pre niekoho inokedy, alebo nikdy. Ono sa vždy a všetko deje iba v nás samotných.“

Výsledná podoba všetkých skladieb projektu Fúzie vznikla a aj ďalej vzniká naraz s videoklipom. Nahrávanie skladby Tancuj so Zuzanou Mikulcovou, Beatou Hlavenkovou a hudobníkmi Michalom Šelepom, Gáborom Tokárom a producentom Andrejom Hruškom nakrútil opäť Dominik Janovský. Nahrávalo a nakrúcalo sa dva dni v Štúdiu 23 v Dúbravke.

„Prvý deň deň sme len skúšali a hľadali vhodné osvetlenie a zvukové možnosti priestoru. Skvelý Izi z tohto štúdia nám bol veľmi nápomocný a vytvoril nám veľmi príjemnú atmosféru. Nahrávanie a nakrúcanie na druhý deň trvalo približne šesť hodín, a z jeho priebehu a výsledku sme sa veľmi tešili. Dúfam, že sa to prenieslo aj do hudby a obrazu a že to diváci tiež pocítia,“ zhodnotila nakrúcanie Zuzana.

Hlavný realizačný tím projektu Fúzie, speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová, hudobný producent Andrej Hruška a fotograf, kameraman a režisér Dominik Janovský plánuje do konca tohto roka ešte minimálne ďalšie dve spolupráce.

„Uvidíme, ako sa nám bude dariť a čo všetko do konca roka stihneme. Okrem toho sa nám ozývajú aj ďalší umelci, ktorí by chceli spolupracovať. Vždy sa snažíme nájsť s každým nejaký prienik a keď sa to nepodarí teraz, je ešte veľa ďalších možností…sme otvorení akýmkoľvek novým nápadom,“ dodala na záver o svojich plánoch speváčka a skladateľka.

Rado Mešša (foto: press Fúzie)