Belgicko-marocká speváčka Aïcha Haskal prekvapuje svojim hlasovým rozsahom. So skupinou Gaïsha vyniká tiež vďaka kombinácii arabských melódií s popom.
Aïcha vyrastala v rodine, v ktorej hranie hudby bolo pre ženy tabu, no napriek tomu sa už vo veku šestnásť rokov stala súčasťou bruselskej hip-hopovej scény. Objavila sa dokonca v súťaži belgickej televízie, skrytá pod čiapkou a stojaca chrbtom k verejnosti. Nanešťastie sa o tomto vystúpení dozvedel jej otec, čo spôsobilo niekoľko rokov mediálneho ticha. V neskoršom veku sa Aïcha dostala do maskulínneho sveta klasickej arabskej hudby, v ktorom obstála vďaka svojej vytrvalosti.
Gaïsha je speváčkin projekt spolu s členmi skupiny Absynthe Minded, ktorú tvoria hudobníci Sylvie Kreusch, De Beren Gieren a Va Fan Fahre. Spoločne produkujú orientálnu a psychedelickú hudbu s bruselským nádychom. Hlas Aichy Haskal je mimoriadne pôsobivý a plynule prechádza medzi arabskými melódiami, parlandom (operným spevom) a niekedy i rapom. Rôznorodé zázemie všetkých hudobníkov má za následok brilantné spojenie viacerých hudobných štýlov.
Aktuálna svetová situácia inšpirovala skupinu k vydaniu prvého singla s názvom „Ghalat“. Titulná pieseň „Ana Aïcha“ je ódou na speváčkino meno, ktoré v preklade znamená „sloboda“. V piesni vyniká speváčkin rebelský prejav, ktorým bojuje proti útlaku žien a za rodovú rovnosť. Melódia tento protest tlmočí vytvorením atmosféry, ktorá prechádza od intímnej nostalgie k strhujúcim rytmom.
Vplyvy bruselského nočného života
V nahrávkach počuť orientálne, či latinsko-americké melódie zmiešané s francúzskym šansónom i džezom. Skladba „Ya Naghlate El Blouh“ má nádych púštneho blues a vyzýva k pohybovaniu sa v jej vynaliezavých rytmoch.
Pieseň „Gand la nuit“ bola zverejnená začiatkom februára 2023. Je to tajomná francúzska balada s tanečným nádychom, ktorá rozpráva o nočných eskapádach v milovanom meste Gent.
Pieseň ‚Ya Majnoun‘ bola tretím singlom z albumu a jej názov v preklade znamená ‚posadnutý‘. Všetci v živote prechádzame etapou, v ktorej sa môžeme stotožniť s jej hlavnou postavou, ktorú posadne láska, diabol, alebo vášeň. Melódia pretavuje túto identitu do dynamickej, rytmickej nahrávky s okamžitým pozitívnym naladením.
Na záver sa šikovná Aïsha na chvíľu chopí arabského oudu (predchodcu lutny) a akusticky sa sprevádza v tradične spievanej piesni „Kam Mina Lwakti Mada“. Aj táto poloha jej pristane.
Album „Ana Aïcha“ vyšiel vo vydavateľstve Zephyrus Records a odporúčame ho všetkým tým, ktorí túžia po osobitej hudbe. V tomto mesiaci sa tento titul vyšplhal na prvé miesto rebríčka World Music Charts Europe.
NMR (foto: press Gaïsha)