KOVACS: NOVÝ ALBUM VO VLASTNEJ RÉŽII

Sharon Kovacs, holandská speváčka s vyholenou hlavou a svojským imidž, má hlas soulovej hviezdy. O svojom treťom albume „Child Of Sin“ hovorí, že je vyvrcholením všetkého, čo doteraz urobila.

Kovacs

Kovacs tvorí hudbu od útleho veku. Jej kariéra bola inšpirovaná tvorbou speváčok Betty Davis, Etta James, Billie Holiday, Nina Simone, Shirley Bassey, Beth Gibbons a Tina Turner.

V roku 2014 nahrala svoje prvé EP „My Love“, po ktorom nasledoval úspech s jeho ústredným „bondovským“ tangom a neskôr aj s piesňou „Diggin“. Debutový album „Shades Of Black“ sa dostal medzi najúspešnejšie albumy v 36 krajinách.

Jej druhý album „Cheap Smell“ z roku 2018 bol úprimným, ale zároveň i nekompromisným pokusom vysporiadať sa s modernými vzťahmi. Priniesol sériu pesničiek o láske a jej nástrahách a tiež o hedonizme, či závislosti.

Po dvoch pandemických rokoch sa speváčka vrátila so svojou zatiaľ najodvážnejšou nahrávkou, ktorá je viac autentická a plná nečakaných zvratov. Najvýraznejšou speváčkinou črtou ostáva jej fascinujúci hlas.

Cesta k samostatnosti

„Môj tretí album je vyvrcholením všetkého, čo som sa za posledných niekoľko rokov naučila, je to jeden kompletný príbeh, ktorý som musela vyrozprávať. Teraz už všetko ovládam sama. Hudbu, videoklipy, kostýmy, scénografiu, make-up, dokonca aj dizajn albumu. Obal som si navrhla sama, experimentovala som s pečiatkami a štetcami. Okrem toho som sa rozhodla pre kombináciu viacerých dizajnov. Zozbierala som masky z mojej minulosti a zobrazila som ich na vnútornej strane obalu nahrávky. Podvedome to bol veľmi symbolický znak, pretože pri tvorbe tohto albumu som strácala vlastné masky,“ hovorí Kovacs.

„Trvalo mi nejaký čas, kým som sa dostala do bodu, v ktorom sa momentálne nachádzam. Skladanie išlo hladko a rýchlo, a preto som sa nútila do ďalšej práce. Stále sa vyrovnávam s každodennými konfliktami, je ťažké priznať si pravdu a povedať ju svetu. Ale chcela som byť úprimná predovšetkým sama k sebe, takže svoje boje neskrývam.“

Nový album vyniká rozmanitosťou

Nájdete na ňom tanečné skladby i jemné balady; každá pieseň predstavuje pre Kovacs jedinečnú výzvu. Na počúvanie tohto albumu si musíte nájsť čas. V porovnaní s predchádzajúcimi nahrávkami sa počúva o niečo ťažšie. Na jeho temnejší charakter musíte mať náladu, ale postupne v ňom možno objavíte krásu.

V skladbe „Bang Bang“ počuť prvky portugalského tanga, v piesni „Not Scared of Giants“ sláčikový orchester s tureckými motívmi, čo umocňuje celkovú pestrosť hudobných inšpirácií. Viaceré nahrávky majú filmový charakter.

V titulnej skladbe prekvapivo hosťuje Till Lindemann

„Počas tvorby som si hneď spomenula na Tilla, chcela som nahrať s ním duet. Posolstvo je hlasné a jasné, pretože len málokedy počujete mužský a ženský hlas v spojení s príbehom. Videoklip sme natočili v novembri 2022, čo bolo čerešničkou na torte! Spolupráca s Tillom bola pre mňa procesom učenia sa, páčil sa mi každý detail. Obrovská scéna, tridsať ľudí pracujúcich na veľkom krátkom filme. Ľudia naozaj veria piesni, spolupráci a posolstvu. Dúfam, že vás to tiež dojme,“ uzatvára speváčka.

NMR (foto: press Kovacs)