SKINNY PELEMBE: NÁJDENIE VLASTNÉHO HLASU

Skinny Pelembe sa narodil v Johannesburgu, no vyrastal v anglickom meste Doncaster. Na svojom druhom albume „Hardly The Same Snake“ konečne našiel svoj hlas – doslova aj obrazne.


„Nikdy predtým som sa nepovažoval za speváka a veľkú časť mojej motivácie tvorí pomsta“, prehlásil Skinny Pelembe. V praxi to znamenalo nájsť odvahu vypichnúť do popredia svoj zachrípnutý barytón a zistiť, akým umelcom sa chcel skutočne stať. O novom albume pre zmenu povedal: „Tento album by som nahral už na prvý pokus, keby som našiel svoj vlastný hlas.“

Skinny vyrastal na afrobeate, bossa nove, rocku, dubu, country, hip-hope a ďalších hudobných žánroch. Nikdy sa svojim inšpiráciám nevyhýbal a všetko čo absorboval, pretavil do svojej hudby.

Hľadanie vlastnej cesty

Nové piesne začali vznikať už pred pandémiou a boli dokončené na jar 2021. Album bol dvakrát prehrávaný kvôli Skinnyho nespokojnosti s rannými experimentami a túžbe obrátiť scenár svojho debutu „Dreaming Is Dead Now“ z roku 2019.

Spevákov profil dotvára nahnevanosť, ktorá je kľúčom k jeho tvorbe. V kontraste s hnevom je pokoj i uvoľnenosť. Deväť nových skladieb môže zanechať dojem na nováčikov i starších fanúšikov.

Ústrednou skladbou nového albumu je „Don’t Be Another“

Skinny Pelembe sa vďaka nej priblížil k alternatívnym hudobným žánrom bez toho, aby tým ohrozil svoju charakteristickú oduševnenosť. Spevavý, takmer hymnický refrén pôsobí pochmúrne a zároveň triumfálne, čo dokazuje Skinnyho talent pre tvorbu chytľavej melódie, ktorá sa môže držať vo vašej hlave dlho po jej odznení.

V pomalšej nahrávke „Well There’s a First“ počuť pre zmenu inštrumentálnu čistotu. No zachmúrený a takmer porazený Skinny znie najlepšie, keď sa z vráti do svojej typickej polohy a keď v jeho prejave cítiť oheň v srdci a jed v hlase.


Medzi ďalšie vydarené skladby albumu patria „Deadman Deadman Deadman“, Oh, Silly George“, „Charabanc“ a „Like a Heart Wan´t Beat“. Na niektoré z nich sme upozorňovali už v našich hudobných podcastoch.

Hoci Skinny nedávno hovoril o tom, že viac verí svojmu hlasu, často využíva jeho vrstvenie a skresľovanie. Keď sa k tomu pridajú niekedy akoby stratené inštrumentálne pasáže a samplovanie, celkový efekt stráca účinnosť. Napriek tomu z tohto albumu cítiť výnimočný talent, čo dáva nádej, že na lepšie diela sa ešte len čaká.

NMR (foto: Sophie Jouvenaar)