JANA A JA: NAMIESTO KRSTU NOVÝ VIDEOKLIP

V septembri projekt Jana a ja vydal debutový album „Lesokruhy“. Jeho krst bol naplánovaný na koniec októbra, okolnosti ale líderku projektu donútili zmeniť plány.

Videoklip k piesni „Plavák“ je pozdravom pre fanúšikov v čase plánovaného krstu albumu a zároveň pozvánkou do sveta hudobno-lyrických hádaniek z dielne Jana a ja.

Viete, čo má na mysli Jana Krčmárová, autorka textu a hudby, v tomto prípade aranžovanej a produkovanej Ľubošom Šrámkom, keď sa povie plavák?

V pesničke vám dáva niekoľko možností, z ktorých si môžete vybrať. Odpoveď vraj nájdeme aj priamo vo videoklipe, treba len pozorne počúvať a sledovať, kam vás obrázky zanesú.

Hudobná produkcia pesničky je jednou z najprepracovanejších na albume „Lesokruhy“.

Obsadenie zahŕňa okrem spevu Jany Krčmárovej a klavíra (Ľuboš Šrámek) aj sláčikové kvarteto Mucha Quartet, trúbku Ondreja Jurašiho či lesný roh Viliama Vojčíka, flautu Barbory Kolářovej, či v krátkej časti „postrach z lesa“, ako si ju Jana Krčmárová pre seba výstižne nazvala, aj flautu Lucie Pintérovej. Atmosféra pesničky bola dotvorená pomocou elektronických nástrojov a loopov.

Väčšina záberov vo videoklipe bola natočená koncom leta.

Opäť ide o spoluprácu Jany Krčmárovej a Jany Fašungovej, ktorá sa prednostne venuje portrétnej a umeleckej fotografii, ale spolupráca pri nakrúcaní a dotváraní videoklipov sa dámam tak zapáčila, že sa Jana Fašungová ďalšiemu natáčaniu vôbec nebráni, skôr naopak, do budúcna spolu Jana (kamera) a Jana (obsadenie a strih) plánujú aj ďalšie spolupráce.

Na otázku, ako sa dá skĺbiť odlišný pohľad umelkýň, keď to jednu ťahá skôr k minimalizmu a druhú viac k prírode, Jana Fašungová odpovedala:

„Minimalizmus sa objavuje v mojej tvorbe prirodzene, vedome ho neriešim. Preto aj pri spolupráci s Jankou vôbec neriešim dilemu príroda verzus minimalizmus. Čokoľvek spolu vytvoríme, vždy bude mať v sebe charakteristický a nezameniteľný rukopis. Dôležitý je súzvuk, ktorý medzi nami ako umelkyňami je. Janka píše lyrické, až magické texty a ja mám rada vizuálne príbehy pripomínajúce sny, ktoré však nemusia mať nevyhnutne úvod, vyvrcholenie a záver. Jednoducho len tak plynú, presne ako Jankina hudba. V tomto sa úplne zhodneme a je to vidno aj v klipoch, ktoré sme spolu robili: vždy sú plné vizuálne silných a zaujímavých obrazov.“

Jana Krčmárová na záver odkazuje:

„Ďakujem všetkým, ktorí mi za posledný mesiac, odkedy vyšiel album Lesokruhy, vyjadrili podporu, vypočuli, pochválili, dali spätnú väzbu, album si kúpili v mojom online obchode alebo hudbu počúvajú cez streamingové služby – a vôbec ich nie je málo, veľmi sa z toho teším. Sľubujem, že krst albumu bude, keď sa nám všetkým spoločne podarí zvládnuť aktuálnu situáciu. Buďme k sebe dobrí, nech je to čím skôr.“

NMR (foto: press Jana Fašungová)