JANA A JA SA PRIPOMÍNA TRETÍM ALBUMOM

Minulý rok vyšiel slovenskému projektu Jana a ja titul „Nikdy“, na ktorý v súčasnosti voľne nadväzuje novým albumom s názvom „Sama“. Podobne ako jeho predchodca je vystavaný na kontrastoch minimalistických a intímnych skladieb so štúdiovou produkciou.


Jana a ja je projekt speváčky Jany Krčmárovej. Jej tvorba má typický rukopis a Jana v jeho duchu pokračuje aj na treťom albume. Okrem noviniek obsahuje album niekoľko starších skladieb, ktoré jej fanúšikovia už poznajú. Sú však zaznamenané v novej podobe.

Jednou z už známych pesničiek je pieseň „Nikdy“, ktorá sa na rovnomennom albume nachádzala v rytmickejšej verzii. Albumovú novinku otvára rovnaká pesnička v pokojnejšej verzii s klavírom v minimalistickej produkcii.

Jednou z nových pesničiek je aj „Ako dobre“, ktorá vznikla ako pocta Janinej obľúbenej interpretke Taylor Swift, ktorá je v texte pesničky aj spomenutá, Vizuál v náznakoch odkazuje na pesničku „Lavender Haze“. Jana sa netají tým, že aj dominujúca levanduľová farba, ktorá je nosnou farbou titulnej fotografie albumu, obalu CD a bookletu, je odkazom na najnovší album Taylor Swift s názvom „Midnights“.


„Predchádzajúci album bol v istom zmysle môj Midnights,“ vraví Jana. „Bol ladený do tmavých farieb a ako jeho pokračovanie malo prísť niečo biele, jasné. Taylor Swift je mojou obrovskou inšpiráciou, svetlým momentom v tmavých chvíľach, a aj preto nakoniec zvíťazila pastelová levanduľová farba. Taylor Swift je dôkazom toho, že vytrvalou prácou je možné dosiahnuť, alebo sa aspoň priblížiť tomu, čo si prajeme. Ak by ste mi pred pár rokmi povedali, že v roku 2023 vydám môj tretí album, schuti sa zasmejem. A je tu!“

Náhodou nie je ani to, že album vychádza 7. júla 2023, teda v deň keď Taylor Swift vydáva ďalší z jej nanovo vydaných albumov série „Taylor’s Version“, keďže v minulosti prišla o práva k nahrávkam jej autorských skladieb.

Album je venovaný spomienke na Romana „Ramona“ Ziaťka, ktorý na album prispel krásnym zvukom dobra v akustickej verzii pesničky Uspávanka. Basová gitara v tejto pesničke je v réžii Martina Péteryho.

O kompletný mix albumu sa opäť postaral Roland Kánik (Sonic Cat Studio), o mastering Tomáš Karásek (gargle & expel studio). Lucia Pintérová nahrala flautu v skladbe „Rebarbora“, ktorá bola minuloročným avízom na pripravovaný album.

NMR (foto: Jana Fašunfgová)

Vydanie albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a vychádza s finančnou podporou Hudobného fondu.