JANA GAVAČOVÁ BUDE LETO OSLAVOVAŤ HUDBOU A CESTOVANÍM

Jana GaváčováPo vydaní debutového albumu Biele noci chystá ďalšiu novinku, tentoraz v spolupráci s gitaristom Ľubošom Brtáňom.

Slovenská džezová speváčka Jana Gavačová bude leto tráviť predovšetkým na cestách za hudbou a inšpiráciou. „Ja cestujem veľmi rada. Naposledy som bola v Andalúzii, do ktorej som sa zamilovala a veľmi túžim sa tam vrátiť. Toto leto mám ale v pláne iné cestovanie. V duu s gitaristom Ľubošom Brtáňom pripravujeme nový album Almázia, ktorý vyjde pod hlavičkou Hudobného fondu. Budem teda cestovať v rámci hudby, hľadať inšpiráciu, písať texty a pracovať. A keď sa to podarí, možno predsa na jeseň na pár dní uletím do Španielska,“ prezradila mladá interpretka, ktorá len pred niekoľkými dňami vyprevadila do sveta svoj štúdiový debut Biele noci.

Album, na ktorý zaradila 11 skladieb, vznikal pomerne dlho. „Čo bolo dosť zvláštne, asi pred 12 rokmi mi napadali pesničky – celé melódie aj texty. Zapisovala som si ich. Stáva sa, že človek má nápady, a keď si ich nezapíše, zabudne. Tieto mi však zostali v pamäti aj na druhý deň. Aranžmány na album vznikali v zime 2015 a nahrávať sme ho začali vo februári 2016 v štúdiu Loft s výborným Jarkom Žigom. Ostatný rok som ešte v štúdiu spievala, lebo som menila hlasového pedagóga a chcela som, aby môj hlas znel tak, ako znie teraz. Čo sa týka textov a vokálov, sa niektoré skladby počas uplynulého roka ešte vyvíjali. Všetky spevy som nahrávala sama. Bola to veľká škola. A dnes som veľmi šťastná, že sa nám spolu s vydavateľstvom Hevhetia podarilo album vydať a že prišiel akoby symbolicky v deň letného slnovratu. Bola to krásna spolupráca. Všetci, ktorí na albume robili, vrátane ďalšieho skvelého zvukára Martina Čemu, majú tú hudbu radi. Mix a master sme napokon dokončili až teraz, o dva roky neskôr, v štúdiu Cobra sound,“ priblížila Gavačová.

Medzinárodný album prináša skladby v siedmich jazykoch – v maďarčine, slovenčine, angličtine, francúzštine, rómčine, poľštine a češtine. „To bol tiež tvrdý oriešok, ktorý som si na seba vymyslela vlastne sama. Na albume sú ľudové piesne Ej hory, hory z Liptova, moravská ľudovka Zelený víneček či poľská ľudová pieseň Dwa serduszka, cztery oczy. Z Maďarska nám učarovalo nádherné halgató Sándora Jaroku Holdfényes az este, ktorú som s malou dušičkou a veľkým rešpektom pretextovala do slovenčiny a do angličtiny. Aranžmány boli v tých najlepších rukách. Neuveriteľný majster Kálman Oláh priniesol džezový aranžmán Jarokovej skladby, môj šikovný kolega a kamarát Ľubko Brtáň zaranžoval ‚víneček‘ a ako muzikanti hovoria, priniesol na album tlak. Hory aranžérsky veľmi moderne poňal výborný Mirek Hloucal a odfúkol nás svojím sólom až niekam do hôr. Vďaka aranžmánu Serdusziek od Nikolu Kolodziejczyka máme na albume aj poľskú melanchóliu a clivotu. Štvrtou ľudovou piesňou je rómska hymna Dželem, dželem. Tú nám aranžoval Ondrej Krajňák. Je tam vášeň, rómska duša a džez. Mám zimomriavky, keď si spomeniem, ako sme ju nahrávali a aký rešpekt pred ňou dodnes máme. No a tri moje vlastné pesničky aranžoval ďalší kráľ – výborný Ľuboš Šrámek. S ním sme začali pracovať na prvom aranžmáne v roku 2014 kvôli súťaži Jazz Start Up. Jednu z mojich pesničiek aranžoval aj Nikola Kolodziejczyk a titulnú skladbu Biele noci aranžérsky vytvoril Mirek Hloucal,“ vymenovala talentovaná blondínka.

Na svoj debut zaradila tiež francúzsku skladbu A quoi penses-tu, la belle?. „Tá pesnička na Bielych nociach nesmela chýbať. Hľadala som ju viac než dva roky, ani google nepomohol. Moji kamaráti z Francúzska boli tiež zapojení do pátrania. Púšťali môj spev nahratý na telefón svojim blízkym, tete, dedkovi, babke, no aj keď im bola pesnička povedomá, nevedeli sme sa dopátrať k jej názvu. Nakoniec mi napadlo, že sa musím nakontaktovať na tanečnicu, ktorá ju spievala na jednom tanečnom festivale, kde som bola ešte v roku 1996. Horko-ťažko sa to podarilo. Tesne pred nahrávaním mi ju zaspievala cez Skype a opravila mi jedno chybné slovo a dva tóny v melódii. Medzičasom, keď som už vedela meno speváčky originálnej verzie, napísala som aj jej a veľmi sa tešila, že jej skladba bude mať džezový remake. Nahrali sme ju ako duo s kontrabasistom Martinom Kapusníkom,“ uviedla sympatická Bratislavčanka.

Na albume, ktorý vznikol s finančnou podporou Poľského inštitútu a Bratislavského samosprávneho kraja, sa popri Gavačovej objavia klaviristi Ľuboš Šrámek, Ondrej Krajňák, Kálman Oláh a Nikola Kolodziejczyk. Gitaru nahral Ľuboš Brtáň, kontrabas Martin Kapusník, bicie Marián Ševčík a Michal Fedor, trúbku Miroslav Hloucal, saxofón Milo Suchomel, flautu Martina Meštická, harfu Michal Matejčík a sláčiky Mucha Quartet.

Skladby z novej štúdiovky budú môcť speváčkini fanúšikovia a fanúšičky začuť počas leta na viacerých koncertoch, z tých väčších možno podľa jej slov spomenúť vystúpenie v triu s Ľubošom Brtáňom a kontrabasistom Štefanom Bartušom, ktoré sa uskutoční 18. júla na námestí pred Euroveou v rámci podujatia Chillout na Dunaji, či koncert, ktorý odohrá v duu s Ľubošom Brtáňom 4. augusta v rámci Toskánskej noci v hoteli Zochova chata. Ako zároveň Gavačová naznačila, album si zaslúži aj samostatné turné. „Keďže mám konečne cédé v rukách, môžem sa venovať organizácii turné. Bola by som rada, keby sa krst aj turné podarilo zrealizovať na jeseň. Koncom októbra, začiatkom novembra. Konkrétne informácie budú po potvrdení termínov zverejnené na mojom webe, Facebooku a Instagrame,“ uzavrela.

Zdroj článku: Sita (foto: Dáša Šimeková)