JOAN AS POLICE WOMAN, TONY ALLEN A DAVE OKUMU: NEPOKOJNÉ RIEŠENIE

Joan As Police Woman, Tony Allen, Dave Okumu - The Solution Is Restless (PIAS Recordings, 2021)

„The Solution Is Restless“ je spoločný album, ktorý nahrali americká speváčka Joan As Police Woman, Dave Okumu zo skupiny The Invisible a legendárny bubeník Tony Allen.


Joan Wesser, známa ako Joan As Police Woman, rada experimentuje. V minulosti nahrala päť štúdiových albumov, dva albumy s cover verziami a spolupracovala s viacerými umelcami, medzi ktorých patria Gorillaz, či projekt Africa Express.

Kľúčom je spontánnosť

Kostra albumu „The Solution Is Restless“ vznikla v marci pred dvomi rokmi v kostole v Leytonstone na okraji Londýna. Nahrávacie zariadenia a hudobné nástroje tam boli rozostavené v každej miestnosti i v kôlňach. Dave Okumu, Damon Albarn, Paul Simonon, Michael Kiwanuka, African Boy, Tony Allen spolu s Joan tam vtedy skúšali svoje improvizácie.

Výsledkom ich aktivity je desať skladieb, ktoré v niečom pripomínajú hudbu k imaginárnemu filmu. Nahrávky sú hravé a počuť v nich aj zvukové útržky rozhovorov zo štúdia. Pod všetkým majestátne znejú nezameniteľné bicie legendárneho Tonyho Allena.

Zvuk sirén a pokoj ticha

Texty piesní sú o láske, pocitoch a sebakritike. Na albume hrá tiež dôležitú úlohu pandémia, pretože stále viac ľudí z Joaninho okolia ochorelo na vírus a niektorí mu aj podľahli. Smútok z týchto udalostí dostal voľný priebeh v hudbe. Okrem iných aj v skladbe „Get My Mearings“, v ktorej spieva Damon Albarn.

Posledná nahrávka Tonyho Allena

„Bola som v štúdiu, keď mi zavolali, že Tony Allen zomrel,“ spomína Joan a pokračuje: „Pred niekoľkými týždňami zomrel na vírus môj mentor, producent Hal Wilner. Tohtoročný apríl bol hrozný! Najmä ak ste žili v New Yorku. V tom čase korona unášala ľudí. V uliciach nebol nikto okrem sanitiek a pár sestier, ktoré boli odeté v igelite. Bolo vidieť ako tieto sestričky vynášali ľudí z ich domovov na nosidlách. Zvuky, ktoré si pamätám, sú absolútne ticho a sirény. O tom je pesnička, ktorá sa začína slovami : Čo budeš robiť zvyšok dňa? Nevieš, či zajtra opäť vyjde slnko?

Hudba, ktorá zachytáva ducha doby

Album „The Solution Is Restless“ sa snaží zachytiť ducha doby v ktorej láska, šťastie a zdravie sa zdajú byť pre mnohých krehké a nedostupné. Joan Wasserová v jednotlivých piesňach pozoruje svoje okolie a opisuje čo vidí. Celý album ale nie je len o pandémii.

Skladba „Take Me to Your Leader“ bola inšpirovaná novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern a pieseň „Geometry of You“, pôsobí na priesečníku matematiky a zmyselnosti, pričom Joan spieva o „lepkavých bránkach“.

V piesni „Get My Bearings“ sa pokúša vyrovnať so smrťou Tonyho Allena. Joan sa v nej zaoberá budúcnosťou a ako sama hovorí poetickým chápaním kvantovej fyziky.

Róbert Gregor (foto: press Joan As A Police Woman)