GORILLAZ ÚTOČIA NA PLANÉTU ZEM SO SVOJÍM SIEDMYM ALBUMOM

Gorillaz - Song Machine, Season One: Strange Timez (Parlaphone, 2020)

V karanténnom období predstavujú Gorillaz svoj siedmy album nazvaný „Song Machine, Season One: Strange Timez“. Nachádza sa na ňom nepredvídavý popový konglomerát, o ktorý sa pričinilo aj množstvo rozmanitých hostí.

Globálne úspešný projekt Gorillaz dáva jasne najavo, že sa nemá chuť opakovať a že nechce pokračovať v tvorbe hudby nudným spôsobom. Podivuhodné výtvory Damona Albarna a ilustrátora Jamieho Hewletta majú dnes už dvadsať rokov. Napriek tomu nezostarli, neprišli o prácu a neboli ani inak oslabení súčasnou korona krízou.

Najnovší koncept Gorillaz spočíval v prezentovaní novej animovanej piesne približne každý mesiac.

Tento koncept nesignalizoval bežný cyklus, spočívajúci vo vydaní albumu a následného turné. Príprava na „Song Machine, Season One: Strange Timez“ sa začala začiatkom tohto roka koncertami a videoklipom k piesni „Momentary Bliss“ s hosťujúcimi rapermi Slowthai a Slaves.

Za obzvlášť vydarený možno považovať animovaný klip k skladbe „Desolé“ odohrávajúci sa v člne niekde na Comskom jazere v severnom Taliansku. O svoj hlas obohatila túto nahrávku vynikajúca africká speváčka Fatoumata Diawara.

Napokon sme sa v tomto roku dočkali sedemnástich nových piesní Gorillaz.

Najväčším prekvapením je účasť Roberta Smitha z The Cure, ktorý naspieval skladbu „Strange Timez“. Medzi ďalšie dôležité spolupráce možno považovať nahrávky s Petrom Hookom (New Order), Beckom, Eltonom Johnom, St. Vincent, Unknown Mortal Orchestra a dnes už zosnulým Tony Allenom.

Napriek tomu, že ide o istým spôsobom o kompiláciu, album pôsobí kompaktnejšie ako jeho ktorýkoľvek predchodca.

Názov „Song Machine, Season One: Strange Timez“ reflektuje na podivuhodný rok 2020. Texty, či už ich napísal sám Albarn, alebo hosťujúci speváci, často spája téma všeobecnej úzkosti a túžba po spojení.

Gorillaz poslúžili Albarnovi ako prostriedok na preskúmanie mnohotvárneho popu.

V nových piesňach počuť hip-hop, exotiku, dub, reggae, bossa novu, punk i ďalšie formy postmodernej estetiky.

Mimochodom s Blur nahral Albarn celkovo osem albumov. Necháme sa prekvapiť, či s Gorillaz bude toto číslo ešte vyšsie. Všetko nasvedčuje tomu, že možnosti tohto projektu sú neobmedzené.

Róbert Gregor (foto: press Gorillaz)