JUHOAMERICKÁ HVIEZDA MON LAFERTE NAHRALA V KARANTÉNE ALBUM

Norma Monserrat Bustamante Laferte, neskôr známa len ako Mon Laferte, je v súčasnosti najúspešnejšou čilskou speváčkou.

Jej piesne patria na streamingových službách medzi najpočúvanejšie na celom svete. Je držiteľkou troch cien Latin Grammy. V roku 2017 získala naraz až 5 nominácií, čo bolo v jednom ročníku najviac v histórii.

Mon Laferte žije 14 rokov v Mexiku, kde pôsobí tiež ako maliarka a aktivistka. Hudbu tvorí od roku 2003, doposiaľ nahrala 6 štúdiových albumov. V Latinskej Amerike sa spolu so singlami predalo viac ako 1 500 000 digitálnych kópií jej hudby, čo z nej robí najúspešnejšiu čilskú speváčku súčasnej digitálnej éry.

Svoju karanténu strávila v meste Tepoztlán, ktoré sa nachádza necelé dve hodiny cesty od Mexico City, kde v minulosti žila.

O karanténnom období Mon hovorí:

„Keď sa začala karanténa, rozhodla som sa, že niečo zložím. Každý deň som si sadla, vytiahla som gitaru a spočiatku nič nevychádzalo. Mala som konečne voľný čas a chcela som ho využiť, ale bola som zablokovaná. Úprimne povedané, zažila som temné okamihy a doktor mi poradil, aby som viac relaxovala. Časom ma začali baviť iné veci. Radosť sa dostavila až neskôr, keď tvorivosť prichádzala sama od seba. Zrazu som začala skladať piesne bez toho, aby som ich chcela písať. Nerobila som nič, pripravovala som si chlieb a zrazu bum. Nápad! Takže som veľa skladala a začala som nový album nahrávať doma.“

Nový album s názvom „Seis“.

Texty na albume „Seis“ sú o toxických vzťahoch, minulých a budúcich láskach a láske, ktorú má k svojej matke a iným ženám. Za ženy sa snaží neustále bojovať a požaduje ich rovnosť a rešpekt. Bolestivé osobné témy a zraniteľné texty sú spojené s novým zvukom jej hudby, ktorá je skôr regionálna. Charakterizujú ju chrapľavé, často dramatické vokály a klasické latinskoamerické rytmy ako cumbia, bolero, mariachi, či alternatívny folk.

Album otvára pieseň „Se Me Va a Quemar El Corazón“, prvá skladba, ktorá na nový album vznikla. Jej text je o osobných skúsenostiach.

O novom albume Mon prezradila.

„Naučila som sa, že žijeme uponáhľaný život. Nemáme čas sa zastaviť, pozorovať a dýchať. Pri nahrávaní tohto albumu som mala čas poriadne si vypočuť piesne, prepísať ich a to je niečo, čo by som nikdy predtým nemohla urobiť. Napríklad pieseň s Gloriou Trevi s názvom La Mujer som napísala pred rokmi, ale prestala som ju hrať, pretože sa mi už nepáčil jej text. Bolo to toxické. Napokon som ju prehodnotila, pretože som mala čas. Uvedomila som si, že ju chcem spievať s ďalšou silnou ženou a prvá, ktorá mi prišla na myseľ bola Gloria. Keďže súhlasila, bola som nadšená.“

„Spolupráca s dievčenskou skupinou Mujeres Del Viento Florido bola tiež čarovná, pretože si pamätám, že minulý rok na Vianoce som sa prechádzala po Tepoztláne a konal sa tam jej koncert. Požiadala som jedného z mojich producentov, aby ich požiadal o kontakt, pretože som s nimi chcela niečo urobiť. Potom som napísala pieseň Se Va La Vida inšpirovanú uväznenými ženami vo Valparaiso v Čile. Mala som predstavu, že by v nej mohla účinkovať celá táto ženská skupina. Perfektné bolo, že si tiež uvedomuje sociálnu nespravodlivosť a cíti sa byť s ňou spojená.“

Album „Seis“ najviac definuje skladba „Amado Mío“.

Je to pieseň, ktorá pôsobí ako vyznanie lásky, ale v skutočnosti je veľmi melancholická, pretože sa v nej speváčka cítila byť pandémiou porazená. Navyše gitara hrá v tejto skladbe dôležitú úlohu, čo znie úprimne, pretože ju najviac sprevádzala počas pandémie. V noci to bola len Mon popíjajúca mezcal a jej gitara, so zvukom cvrčkov v pozadí.

NMR (foto: press Mon Lafarte)