LILA DOWNS A JEJ UŠTIPAČNÝ ALBUM AL CHILE

Lila Downs – Al Chile (Columbia 2019)

Od speváčky menom Lila Downs si toho dosť pamätáme, napríklad že v minulosti obrátila v Mexiku snáď každý hudobný kameň, a čo spod neho vytiahla, premenila na poklad.

Lila Downs - Al Chile

Nejak si ale nespomíname, že by jej pri tom ako teraz asistovali stovky muzikantov z celej krajiny. Sú medzi nimi povestní sonideros z Mexico City, medzi hosťami sa objavila aj hudobná hviezda svetového kalibru Norah Jones a album, súc vyčačkaný prevažne regionálnymi tradičnými kapelami, do tanečného útoku viedli dvaja elektro producenti: Camilo Lara (Mexican Institute of Sound) a Mario Caldato Jr. (Beastie Boys).

„Na hudbe je úžasné, ako dokáže vyjadriť emócie, ktoré nemusíte nijako zvlášť analyzovať, len dáte najavo, čo sa vo vás v tú chvíľu odohráva. Preto hovorím, že tento album funguje od pása dole,“ vysvetlila Lila Downs a predstavme si za tým aj sýte zvuky štýlov ako cumbia, rancheras, mariachi a najnovšie aj veľa latino popu, avšak dediny sa v nich cez elektrobeaty citlivo prepojili s mestom.

„Nemá cenu začať písať pesničky, kým nie je človek nešťastný,“ uviedla americká pesničkárka Gillian Welch, autorka nádhernej milostnej uspávanky Dear Someone. Ukázalo sa, že na ňu od roku 2001 nezávisle mysleli ako Lila, tak Norah Jones. Jeden telefonát to spravil a pieseň dostala krásnu klavírnu verziu podmaľovanú romantickými sáčikmi a dvoma vášnivými hlasmi.

Lila Downs

Kulinársky názov albumu môžeme pokojne preložiť „ako chilli“ a myslí sa tým korenie ostré ako čert, pretože keď vraj v Mexiku niekto hovorí akoby mal v ústach chilli, nemáte od neho čakať žiadne pokrytecké výhovorky, skrátka na vás vypáli pravdu.

Na diplomaciu si Lila Downs nikdy veľmi nepotrpela, vždy hovorila, čo si myslí o aktuálnej pohraničnej situácii medzi Spojenými štátmi a Mexikom, keď americkí úradníci oddeľujú deti imigrantov od rodičov. To je jeden z dôvodov, prečo sa prinútila použiť obzvlášť štipľavé chilli papričky. Clandestino, dvadsať rokov stará pocta všetkým ilegálom od Manu Chaoa, potom predstavuje jednu z kľúčových skladieb albumu. Lila ju previedla do electrocumbie a drží sa pôvodného textu, nakoniec si ale rovnako neodpustila otázku: „Kam sa dostaneme, ak nebudeme za svoje deti bojovať?“

Jiří Moravčík (foto: press Lila Downs)