KALI UCHIS: INŠPIRÁCIA PÔVABOM ORCHIDEÍ

Americko-kolumbijská speváčka Kali Uchis na svojom štvrtom albume „Orquídeas“ kombinuje tradičnú latinskoamerickú hudbu so zasnenou produkciou. S pôvabom otvára svet telenovely, ktorý prilieha k ušiam ako hodvábny plášť k telu.


Na svojom novom albume prezentuje Kali Uchis rozmanitosť latinskoamerickej hudby, ktorá ju inšpirovala. V jej piesňach dominujú štýly ako raggaeton, salsa, alebo bolero, no spojenie s jej koreňmi je silnejšie ako kedykoľvek predtým. „Orquídeas“, čiže orchidei, sú národným kvetom Kolumbie. Ich význam je ale ešte väčší.

„Tento album je inšpirovaný nadčasovým, strašidelným, mystickým a zmyselným pôvabom orchideí,“ povedala KAli Uchis.

Podobne zmyselné a zvodné ako orchidei sú jej nové nahrávky. Ako Latinoamoričanka sa nechce štýlovo obmedzovať, a preto v nových piesňach počuť jemné R&B, tanečné merengue i zasnený pop. Veľká časť albumu pôsobí ako jedno dlhé snenie, ktoré navodzuje jemný hlas Kali Uchis, elektronika a množstvo ďalších zvukov. V piesni „Heladito“ medzi nimi nájdete aj zvuky zvonkohry a väčšina nahrávok evokuje luxusný život napríklad aj tým, že chodíte na zmrzlinu.


Popová bohyňa

Dojem z nového albumu je často taký luxusný a hladký, že si ani nevšimnete, ako skĺznete z jednej piesne do druhej. Speváčka sa mení na oslnivú postavu ako z telenovely. Nabáda ženy, aby bývalých toxických partnerov napchali do kufra auta a strávili deň v trblietavom oblečení. Typickým príkladom je pieseň „Te Mata“, ktorá vďaka boleru a zvuku španielskej gitary patrí medzi vrcholy albumu. Speváčka seba stvárňuje ako „Diosa“, čiže bohyňu.

Témami albumu sú tiež zamilovanosť, spolupatričnosť a pomsta. Kali Uchis zostáva po celý čas verná svojmu imidžu – odvážnej a zmyselnej ženy. No oslavuje aj svoje tehotenstvo a ukazuje svoju zraniteľnosť. Album tak vyvažuje zmes sily a zraniteľnosti, čím reflektuje na zložité nuansy o predstavách latinsko-amerických žien.

Vo videoklipe k piesni „Tu Corazón es mío“ oslavuje Kali Uchis lásku k svojmu partnerovi, raperovi Donovi Toliverovi, s ktorým čaká prvé dieťa.


Latinsko-americká dokonalosť

Ďalšou pridanou hodnotou albumu sú viacerí hostia: Rauw Alejandro z Portorika, Peso Pluma z Mexika, Karol G z Kolumbie. Aby album vyžaroval latinsko-americkú hrdosť a mal ešte väčšiu autentickosť, sú na ňom zastúpené viaceré hviezdy súčasnej latinsko-americkej scény.

Oldschoolový reggaeton „Muñekita“, v ktorom hosťuje dominikánsky raper El Alfa má poslucháča ambíciu roztancovať. Pieseň vychádza z legendárnej reggaetonovej skladby „Papi Chulo“, ktorú v roku 2003 pôvodne nahrala panamská speváčka Lorna.

Nechýbajú ani ďalšie odkazy na latinskoamerickú kultúru, ako napríklad „Sana, Sana, Colita de Rana“. Je to skladba, ktorá sa spieva deťom, aby sa uzdravili, no zároveň vôbec nie je vhodná pre deti.

Synth-popová hymna o ženskom sebaurčení „Igual que un Ángel“ s najstreamovanejším mexickým spevákom menom Peso Pluma je oveľa uhrančivejšia. Na celom albume je Kali Uchis oproti minulosti odvážnejšia a priamejšia. Je sexi, chladná a zároveň maslovo jemná. Svojimi novými nahrávkami sa ponára hlbšie do nových zvukových svetov a rozkvitá pritom ako orchidea. Nie je preto pochýb, že tentoraz máme dočinenia s jedným z albumov roka, ktorý prekračuje hranice latinsko-amerického popu.

NMR (foto: press Kali Uchis)