THE SMILE A KONTRASTNÉ LÍNIE

Thom Yorke, Jonny Greenwood a Tom Skinner tvoria hudbu pod názvom The Smile podobne výnimočnú, ako bola hudba Radiohead.


Keď sa počas „lockdownu“ objavili správy o tom, že sa jadro Radiohead spojilo s bubeníkom skupiny Sons Of Kemet, dalo sa predpokladať, že pôjde len o jeden z ich mnohých vedľajších projektov. No od vydania albumu „A Light for Attracting Attention“ ubehli len dva roky a trio sa hlási s jeho nasledovníkom, tentoraz albumom s názvom „Wall Of Eyes“. Pri príležitosti jeho vydania sa konali rôzne podujatia na všetkých kontinentoch. Nová nahrávka nezaprie spriaznenosť s Radiohead, no zároveň aj hľadanie niečoho nového.

Nový začiatok

Každý koniec sa dá považovať tiež za nový začiatok. The Smile sú toho dobrým príkladom: tento projekt totiž vznikol radosťou z toho, že môžeme byť aspoň trochu kreatívni; že sa môžeme stretávať, osobne rozprávať s priateľmi a spoločne tvoriť hudbu.

Už zostava kapely The Smile naznačuje analógiu s Radiohead, čo sa odráža v celkovom zvuku albumu. Zároveň však zdôrazňuje sférickú atmosféru, patriacu do kategórie britského ambientného art rocku. Album „Wall of Eyes“ bol nahrávaný v Oxforde a v londýnskych štúdiách Abbey Road.

V štúdiách Abbey Road sa Beatles nad vami doslova vznášajú, vysvetlila kapela na jednom z početných podujatí, ktoré album propagovali.

Trio sa muselo zmieriť aj s tým, že počas nahrávania muselo nahrávacie štúdio počas jedného víkendu uvoľniť, pretože niekoľko bohatých ľudí potrebovalo rýchlo nahrať jednu pesničku.


Trojrozmerný priestor

Grafiku k albumu vytvoril Thom Yorke najmä s výtvarníkom Stanleym Donwoodom, s ktorým sa pozná zo študentských čias a s ktorým už viackrát v minulosti spolupracoval. V ôsmich piesňach sa, podobne ako v grafike albumu, prelínajú jemné línie, pastelovo svetlé niekedy až krikľavé farby, s temnými a psychedelickými zvukmi.

V uvoľnenej titulnej skladbe albumu dopĺňajú hlavnú melódiu sláčikové nástroje London Contemporary Orchestra, čím dodávajú piesni napätie.

Jonny Greenwood v poslednom období skladal náročné aranžmány, najmä k rôznym filmom, ktoré sa teraz stali súčasťou hudby „The Smile“. Sú pekne rozvrstvené, rôzne nástroje sa v nich citlivo prelínajú a dotvárajú celkový zvuk.

Album „Wall Of Eyes“ preto evokuje trojrozmerný priestor v obrazoch i zvukoch. A keď hudobný podklad prekrýva Yorkeov stále magický hlas, trio dosahuje intenzitu, ktorá je jedinečná.

NMR (foto: press The Smile)