KOZMICKÁ CESTA S YĪN YĪN

Skupina YĪN YĪN pochádza z Maastrichtu. Jej druhý album „Age Of Aquarius“ je ovplyvnený popom juhovýchodnej Ázie, psychedelickou hudbou, funkom i súčasnou elektronikou.

Yves Lennertz a Kees Bengertz sa spoznali na tanečných večierkoch ešte predtým, ako v roku 2017 založili spoločný hudobný projekt YĪN YĪN. Obaja mali bohaté zbierky hudby z celého sveta, ktoré výrazne ovplyvnili ich ďalšie umelecké smerovanie. Po prvých nahrávkach sa k nim pridali aj ďalší hudobníci. Uprostred koronavírusovej pandémie sa táto inštrumentálna holandská skupina snažila preniesť vibrácie zo svojich predošlých koncertov na svoj nový album. Ten uzrel svetlo sveta tri roky po debutovom albume „The Rabbit That Hunts Tigers“.

Sample, elektronické bicie a syntetizátory hrajú na albume „The Age of Aquarius“ ešte silnejšiu úlohu ako v minulosti.

Nové zvuky sú v symbióze s odkazom albumu, ktorý mal pôvodne pracovný názov „In Space“. Piesne „Satya Yuga“ a „Kali Yuga“ sú pomenované podľa prvého a posledného svetového veku hinduistického cyklu Yuga. Kali Yuga pritom predstavuje zlý vek, v ktorom sa má svet momentálne nachádzať. V ďalších nahrávkach je možné zachytiť niekoľko ďalších odkazov na vesmír. Pieseň „Shenzhou V.“ je inšpirovaná názvom prvej čínskej vesmírnej misie s ľuďmi na palube z roku 2003.

Názov albumu je odkazom na astrológiu.

O veku vodnára sa spieva aj v známom muzikále „Hair2“. Tento vek stelesňuje komunitu a pokrok. V hudbe YĪN YĪN počuť vnútornú víziu kapely o entite, ktorá cestuje vesmírom a stretáva sa s rôznymi planétami, galaxiami a mimozemskými bytosťami. Zároveň by táto hudba mohla byť dobrým spoločníkom aj na akomkoľvek pozemskom večierku.

Róbert Gregor (foto: Harry Heuts)