KUBÁNSKA SPEVÁČKA ADDYS MERCEDES VYDÁVA SVOJ PIATY ALBUM

addys-mercedes-extranaAddys Mercedes – Extraña (Media Luna 2016)

Na hudbe Kuby a niektorých ďalších latinsko-amerických krajín je zaujímavé okrem iného i to, že vždy sa v nej objavia hudobníci, ktorí vo svojej tvorbe vychádzajú z vlastných zdrojov, individuálnych a predovšetkým národných. Ich výpoveď býva niekedy tak silno príťažlivá, že zaujme špičkových svetových hudobných producentov. Pritom mnohí hudobníci nie sú absolventmi žiadnej hudobnej školy, nemajú vysokoškolské vzdelanie, ani stredoškolské. Vyškolila ich ulica. Lenže ulica brazílska, alebo kubánska má iný prístup k hudbe, ako ulica slovenská.

Addys MercedesSpeváčka Addys Mercedes vyrastala v skromných pomeroch na kubánskom vidieku. Poznala radosť z prostých vecí, ktorú často sprevádzala nostalgia a hlboká melanchólia, typická pre kubánsku povahu. Spievala na ulici. A napokon sa dostala až do nemeckého Essenu, kde o ňu prejavili záujem producentské kruhy. Jej nový album – Extraña – stavia mosty medzi kultúrami. Nebazíruje výlučne na kubánskych tradíciách, ako Buena Vista Social Club. Naopak, pripája k tradícii mnoho netradičných prvkov. Napríklad niektoré skladby sú rytmicky podobne ladené, ako skladby Brazílčanky Flavie Coelho. Pulzuje v nich pop, reggae, blues i swing.  Addys sa v textoch piesní zameriava na príkry kontrast medzi bohatými a chudobnými. Hovorí: „Na Kube prevláda medzi ľuďmi súdržnosť. Susedia si pomáhajú, všetci sú ako veľká rodina. Ľudské teplo je samozrejmosťou“. Aj prístup Addis k nahrávaniu je rodinný. Hrá s ňou jej dcéra Lia na husle, jej životný partner na gitary, adoptívny strýko na ukulele. 

Nový album Addys Mercedes Extraña obsahuje 13 piesní, ktoré vystihujú temperament, charizmu a lásku k hudbe tejto speváčky a to impozantným spôsobom.

Róbert Gregor