LES MAMANS DU CONGO & RROBIN: KONŽSKO-FRANCÚZSKA SPOLUPRÁCA

Les Mamans du Congo je ženský súbor pochádzajúci z Brazzaville (Konžská republika). Na svojom bezmennom albume spolupracoval s francúzskym producentom Rrobinom.

Les Mamans du Congo je skupina vedená bubeníčkou a speváčkou Gladys Sambou, ktorá je známa svojimi koncertnými vystúpeniami.

Na perkusie, podobne ako v minulosti jej krajania Konono No. 1, hrá pomocou kuchynského riadu, vrátane tanierov a vidličiek. Najradšej spieva uspávanky bantu v konžskom jazyku Lari a skladby o ženskej emancipácii.

Miešanie akýchkoľvek foriem tradičnej a elektronickej hudby je vždy náročné a výsledok je otázny.

Les Mamans du Congo a Rrobin postupovali pri nahrávaní veľmi opatrne. Spoluprácu im sprostredkoval Francúzsky inštitút v Brazzaville.

Rrobin sa zaujímal o nové africké mestské hlasy už na svojom debutovom albume „Potopa“, na ktorom sa medzi hosťami objavil známy juhoafrický spevák Spoek Mathambo. V roku 2019 pôsobil po boku hudobného režiséra menom Céline Frezza (z vydavateľstva Jarring Effects) v projekte Nola Is Calling.

Nahrávky albumu Les Mamans du Congo & Rrobin sú jemné, zasnené a pôsobia veľmi feministicky.

Album vznikol počas desaťdennej improvizácie a Rrobinova hudobná estetika bola do neho pridaná neobyčajne premyslene. Skladby „Sans Pagne“ a „Meki“ majú stavbu hip-hopových nahrávok a zároveň v nich počuť aj iné žánre.

Skladba „Boum“ je hymnou žien bojujúcich proti patriarchátom a pieseň „Ngaminke“, je ódou na rieku Kongo. Jej sladká oduševnenosť je vyvážená zborovými harmóniami. Rytmy pôsobia impresionisticky, šamanisticky až kúzelne.

NMR (foto: Les Mamans du Congo & Rrobin)