LETNÉ OSVIEŽENIE S JUNGLE

Jungle - Loving In Stereo (Caiola Records, 2021)

Britská skupina Jungle strávila posledný rok v nahrávacom štúdiu, čoho výsledkom je ich tretí album „Loving In Stereo“. Nachádzajú sa na ňom prevažne dynamické skladby, ktoré sú oslavou hudby a čiastočnej slobody po pandémii.

Jungle sa na hudobnej scéne objavili pred siedmimi rokmi, tak trochu ako záhadná skupina. V ich videách bolo vidieť tanečníkov, chlapcov v bundách, balónových nohaviciach a dievčatá v lesklých šatách. Dnes vieme, že to bolo súčasťou ich vizuálnej estetiky, ktorá pretrváva dodnes.

Mozgom skupiny Jungle sú producenti Tom McFarland a Joshua Lloyd-Watson, ktorých hlasy sa objavujú vo väčšine skladieb. Pochádzajú z Londýna a poznajú sa od školských čias. Ich spoločným menovateľom bola od začiatku tanečná hudba sedemdesiatych i osemdesiatych rokov.

Party ako liek proti bolesti

Po prvom bezmennom albume z roku 2014 bola o štyri roky neskôr ich hudba viac melancholická. Josh a Tom sa v tej dobe museli vyrovnať so stratou vzťahu. Názov druhého albumu „For Ever“ pôsobil ironicky, ale život išiel ďalej.

Nový album „Loving in Stereo“ oslavuje nové vzťahy oboch hlavných protagonistov. Názov tiež odkazuje na ich spoločnú minulosť, pretože „Loving In Stereo“ bola ich úplne prvá pieseň, ktorú zložili vo veku trinástich rokov. Doteraz nebola vydaná.

Slogany oduševnenej vytrvalosti

Nové nahrávky Jungle znejú pozitívne. Prvý singel „Keep Moving“ naznačuje, že život môže po životných krízach pokračovať. Skladba „Goodbye My Love“ s indicko-švajčiarskou speváčkou menom Priya Ragu, je exkurziou do zvuku amerického vydavateľstva Motown šesťdesiatych rokoch.

Popri všetkých zvukových experimentoch do ďalších desaťročí zostávajú v ich hudbe stále dominantné inšpirácie obdobím sedemdesiatych rokov. Spolu s chytľavými pesničkami a súčasným prepracovaným zvukom pôsobí tento titul ako jeden z najosviežujúcejších albumov tohto leta.

Róbert Gregor (foto: press Jungle)