LISA EKDAHL – SEVERSKÉ EROTICKÉ DOWNTEMPO

Veľa súčasnej hudby, ktorá patrí vo svete k najzaujímavejšej, sa do slovenského éteru neprepasíruje ani náhodou. Hudba švédskej speváčky menom Lisa Ekdahl je toho pravým príkladom.

A keď predsa sa takáto hudba niekde objaví, tak len v špecializovaných reláciách. Pritom ani zďaleka to nie sú vždy ťažkotonážne avantgardné skladby. Naopak, niekedy sú to piesne tak ľúbezné, okrem toho i originálne, že by sa pravdepodobne páčili väčšine. Napríklad piesne jednej z najlepších súčasných pesničkárok – Švédky Lisy Ekdahl.

Počas uplynulých 20 rokov stihla vypredať parížsku Olympiu, získať tri ceny Grammy, oslavovať tisíce priaznivých recenzií a napokon sa stať stelesnením sna o švédskej idyle. Na jazyk sa preto tlačí slovo – stálica. Každý má nejakú slabosť a v tomto prípade môže mať niekto slabosť na ženský spev. Asi preto, že niekoho priťahuje protipól. Napríklad ženské hlasy á la Jane Birkin na niekoho vplývajú blahodarne.

Dnes svieti na hudobnej oblohe plejáda nežne šepkajúcich speváčok, obzvlášť v štýloch bossa nova, šansón, lounge music.

Sú medzi nimi aj dobré skladateľky, pesničkárky s vybrúseným vkusom. Samozrejme aj Lisa Ekdahl. Po pobyte v Indii a USA sa vrátila do Štokholmu. Na Kube nakrútila videoklip k singlu Heavenly Shower.

Prípravy na jej posledný album „More Of The Good“ trvali niekoľko rokov. Obsahuje vyvážený repertoár piesní, ktoré je možné hodnotiť v rámci pop music vysokou známkou.

Majstrovské aranžmány, gitary, basa, Hammond organ, orchester, prekvapujúce zvukové vrstvy, vyzdobené všakovakými detailmi. Celé je to výsostne ženské, porcelánovo krehké, na pokraji rozbitia. Nie je ľahké opísať, čo to vlastne je, aký štýl. Pretože nie je jednoznačný. A to je pozitívum, pretože to, čo je príliš jednoznačné, býva väčšinou nudné.

Takže, čo to je? Hudobný koktail namiešaný z klasického popu aj indie popu, folku, country, jazzu, kabaretu, juhoamerickej hudby, downtempa a filmovej hudby.

Pôsobí klasicky, zároveň unikátne. Nazvali sme ho severské erotické downtempo. Erotický podtón mu dodáva predovšetkým spev Lisy, jej unikátny hlas, ktorý patrí do kategórie tých okamžite identifikovateľných, aký má napríklad Björk. 

„Prosím, počúvajte“ – hovorí Lisa. Nás prosiť nemusí. 

NMR (foto: press Lisa Ekdahl)