LOMA: SOM PRIAMO ZA TVOJIMI OČAMI

Loma je americké trio, ktoré existuje od roku 2016. Tvoria ho Emily Cross, Dan Duszynski a Jonathan Meiburg – spevák známy aj zo skupiny Shearwater.

V decembri 2018 dostala Emily Cross e-mail od priateľa, ktorý obsahoval informáciu, že Brian Eno hovoril o Lome, ako o svojej obľúbenej kapele v rádiu BBC.

„Spočiatku som si nemyslela, že je to pravda,“ pripúšťa Emily. Ale potom som počula nahrávku: „Eno chválil pieseň Black Willow z nášho debutového albumu. Povedal, že si ju opakovane púšťa.“

V tom čase sa druhý album Loma zdal nepravdepodobný.

Skupina Loma vznikla vlastne náhodne. V roku 2018 absolvovala vyčerpávajúce koncertné turné vygradované vynikajúcim vystúpením na preplnenej pláži na festivale Sub Pop SPF 30. Emily na koncerte skočila do davu, a potom do mora. Skupina pritom pokračovala na pódiu v hraní svojho emotívneho vrcholu, ktorý mohol byť aj prirodzeným koncom tohto projektu.

„Bolo to najväčšie publikum, aké sme kedy mali,“ hovorí Emily. „Mysleli sme si, prečo sa tu nezastaviť?“

Po turné sa Emily vybrala na mexický vidiek, kde sa venovala vizuálnemu umeniu a sólovej nahrávke. Meiburg skladal nové piesne pre kapelu Shearwater.

Ale po niekoľkých mesiacoch (a Enových povzbudivých slovách) si trio všetko rozmyslelo a znovu sa zišlo v Duszynského vidieckom dome v Texase, kde začalo rozmýšľať nad novými piesňami.

Loma skladajú piesne na základe konsenzu.

Hoci je Emily vždy speváčkou, Duszynski a Meiburg si často menia hudobné nástroje. Meiburg porovnáva ich postup s použitím tabule „ouija“ a tvrdí, že piesne sa odhaľovali pomaly, po mnohých mesiacoch.

Emily o tom hovorí: „Každý z nás má svoj štýl, ale v Lome korunu nikto nenosí, takže si musíme navzájom dôverovať. Skončíme na miestach, kam by nikto z nás nešiel sám. Myslím, že sme to všetci chceli zažiť znova.“

Album, ktorý vznikol, je jemne veľkolepý.

Je to živé dielo, ktorého ľahkosť je v rozpore s jeho aktuálnymi témami samoty, nestálosti a hľadania svetla v hlbokej tme. K jeho pestrosti prispela séria hostí, vrátane koncertných členov skupiny ako Emily Lee (klavír, husle) a Matt Schuessler (basová gitara). Okrem toho sa na nahrávke podieľala aj Jenn Wasner zo skupiny Wye Oak, ktorá si zahrala na lesný roh.

A napokon je na albume „Don’t Shy Away“ aj Brian Eno.

Loma Ena prizvali k spolupráci v piesni „Homing“, ktorá uzatvára album. Poslali mu stopy nahrávky, s ktorými mohol narábať akýmkoľvek spôsobom. Nikdy nehovoril priamo s kapelou, ale jeho hotový mix dorazil e-mailom nečakane raz neskoro v noci. Loma sa zhromaždili, aby si ho vypočuli v prerobenej spálni, ktorú Duszynski používa ako obývačku.

„Mala som trochu obavy,“ hovorí Emily. „Čo keby sa nám to nepáčilo?“ Dopadlo to ale tak, ako sme dúfali: minimalistický ale obklopujúci – priateľský ale záhadný – rovnako ako Loma i Eno.

Skladba „Homing“ je dokonalým záverom albumu „Don’t Shy Away„, je o hľadaní nového domova v starom.

„Som niekde, kde vieš,“ spieva Emily, nad zborom zmiešaných hlasov jej spoluhráčov. „Som priamo za tvojimi očami.“

Sub Pop a NMR (foto: Bryan C Parker)