LONGITAL PREDSTAVUJÚ APLIKÁCIU SO SOUNDTRACKOM

Dvadsať rokov na scéne sa kapela Longital rozhodla osláviť pozoruhodným počinom. Dvojica hudobníkov Shina a Daniel Salontay skomponovala unikátny soundtrack k svojej obľúbenej hodinovej prechádzke pozdĺž Dunaja v Bratislave – zo sídliska Dlhé Diely až k Mostu SNP. Dielo vychádza pod názvom „Soundwalk“ vo forme mobilnej aplikácie.

„Nápad vytvoriť osobnú hudbu k obľúbenej trase vznikol na jar 2020. V období, keď možno viacerí objavili čaro zákutí Dunaja. Cieľom bolo vymyslieť hudobný formát spájajúci chôdzu a meniaci sa genius loci po ceste. Tá naša cesta je zakaždým iná, meniaca sa v čase, rovnako ako Dunaj vonku a tok myšlienok vo vnútri,“ hovoria autori.

Soundwalk obsahuje 10 skladieb v celkovej dĺžke 70 minút.

Každá skladba vymedzuje jeden úsek trasy popri Dunaji medzi Dlhými Dielmi a centrom Bratislavy. Zároveň poskytuje osobný vhľad a príbehy kapely k jednotlivým miestam prechádzky. Tie sa dajú v aplikácii prečítať, alebo voliteľne zapnúť vo forme sprievodného slova, ktoré nahovorili samotní autori.

Okrem zvuku sa môžete orientovať aj pomocou mapy – otočením telefónu do horizontálnej polohy sa zobrazí schematická mapa celej trasy.

Tá sa začína na Jamnického ulici na Dlhých Dieloch. Kľukatým zjazdom vedie cez Matejkovu ulicu k ramenu Dunaja pri ostrove Sihoť, pokračuje dole prúdom cez Vodárenskú záhradu, Karloveskú zátoku a po nábreží vás dovedie až k Mostu SNP do centra mesta.

Samotná hudba je až na pár výnimiek inštrumentálna, doplnená niekoľkými autentickými prírodnými či lodnými zvukmi z terénu.

Nosným nástrojom je gitara. Soundtrack by mal pôsobiť nerušivo až resetujúco, s ambíciu byť sprievodcom mysle toho, kto si ho dá do uší. A keďže hudba je univerzálnym jazykom, Soundwalk môžete vyskúšať nielen na odporúčanej trase, ale aj doma v tichu, prípadne na vašej obľúbenej prechádzke kdekoľvek na svete.

Soundwalk vyšiel 11.4. vo vydavateľstve Slnko Records vo formáte iOS mobilnej aplikácie.

Ukážky skladieb a ďalšie info nájdete na podstránke vydavateľstva. Aplikáciu je dostupná v App Store za 9,99 EUR. Projekt podporili Nadácia mesta Bratislavy a Hudobný fond.

LINKY:
Longital – Soundwalk v App Store: https://apps.apple.com/app/longital-soundwalk/id1613305849
Podstránka projektu a ukážky skladieb: https://www.slnkorecords.sk/longital/soundwalk

Alexander Čerevka (foto: Daniel Salontay)