MARC ALMOND PARAFRÁZUJE CITÁT FRIEDRICHA NIETZCHEHO

Marc Almond názvom svojho nového albumu Chaos And A Dancing Star parafrázuje citát nemeckého mysliteľa Friedricha Nietzscheho z knihy Tak vravel Zarathustra: „Človek musí mať v sebe stále chaos, aby sa z neho mohla zrodiť tanečná hviezda“.

Podľa mnohých odborníkov patrí spomínaná kniha medzi najvýznamnejšie filozofické diela. Je o kritike spoločnosti i biblickom odkaze. Mnohí ju tiež nespravodlivo opisovali ako koreň hrôz druhej svetovej vojny, či všetkých neskorších vojnových konfliktov. Unikátny filozofický spis dokonca inšpiroval svetoznámeho skladateľa Richarda Straussa, ktorý na jeho motívy vytvoril symfonickú báseň.

Chaos And A Dancing Star je druhý album Marca Almonda nahratý v spolupráci s hudobníkom a producentom menom Chris Braide. Je považovaný za pokračovanie ich titulu The Velvet Trail z roku 2015.

Podobne ako Friedrich Nietzsche aj Marc Almond si v aktuálnych textoch užíva protiklady. Sám opísal túto nahrávku ako najviac gotickú od čias skupiny Marc And The Mambas. Zároveň poukazuje na to, že spolupráca s Chrisom Braideom vznikala ako prog-rockový projekt. Popové duše oboch jeho tvorcov ale napokon vyšli na povrch. Napriek temným textom počuť v mnohých skladbách povznášajúce melódie.

Album sa začína skladbou Black Sunrise, ktorej morbídny text, záverečné gitarové sólo a celkové dramatické vyznenie by sa mohlo hodiť aj k filmom o upíroch.

Balada Hollywood Forever (podľa názvu cintorína v Los Angeles) je o dvojitej samovražde. Inšpiráciu atmosférou západného pobrežia USA počuť aj v ďalších nahrávkach. Pieseň Slow Burn Love bola prezentovaná ako singel a poslucháči New Model Rádia ju poznajú z nášho vysielania. Je akýmsi pozdravom chladnej sociopatickej kráse, ktorá si užíva kalifornské slnko.

Almondove neúnavné flirtovanie s piesňami Jacquesa Brela evokujú piesne ako Dust, Cherry Tree a Chaos. Za vrchol albumu možno považovať anti-vianočnú skladbu Lord Of Misrule, v ktorej na flautu hrá Ian Anderson z Jethro Tull.

V záverečnej meditácii o smrti s názvom The Crow’s Eyes Have Turned Blue Almond pošepky spieva: „Pre mňa je koniec všetkého to, čo samo osebe je ďalším začiatkom.“

Róbert Gregor (foto: press Marc Almond)