MORRISSEY SA VRACIA S JEDENÁSTYM ŠTÚDIOVÝM ALBUMOM LOW IN HIGH SCHOOL

Morrissey - Low In High School (BMG, 2017)

Morrissey - Low In High SchoolMorrissey. Meno, ktoré dnes mladým poslucháčom hudby na Slovensku veľa nehovorí. I keď v Anglicku a aj v niektorých iných krajinách má veľké renomé. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bol spevákom, textárom a skladateľom anglickej skupiny The Smiths, ktorá bola doma nemalou armádou mládeže zbožňovaná. Morrissey bol oproti typickým hviezdam fakticky anti-hviezdou. Alebo inak povedané, hviezdou ideálov nezávislej scény. Vegetarián rozdávajúci publiku kvety, hlásujúci sexuálnu zdržanlivosť potvrdenú celibátom. Takú hviezdu si dnes mnohí nepredstavujú ani vo sne. Po ukončení činnosti The Smiths, zahájil Morrissey sólovú kariéru.

V týchto dňoch sa tento pesničkár s najoddanejšími fanúšikmi prihlásil s novým albumom, v poradí jedenástym, s názvom „Low In High School“. A môžeme rozmýšľať (zisťovať), čo tým umelec chcel povedať, recenzent pitvať texty a filozofiu autora. Lenže to by potom recenzia mala dĺžku rozsiahlejšieho traktátu. Obráťme teda pozornosť k hudbe. Prináša niečo nové? Nie, neprináša. A to ani v kontexte tvorby Morrisseyho, ani v kontexte súčasnej svetovej hudobnej tvorby. Samozrejme, ak by sme sa na to pozerali prísnym okom. Ale novátorstvo v piesňach tohto v podstate barda, trubadúra, by sme ani hľadať nemali, pretože nikdy novátorom nebol. No bol výborným textárom a občas sa mu podarilo skomponovať Morrissey 2017skladbu s váhou evergreenu.

Na obale nového albumu „Low In High School“ možno vidieť mladého chlapca (syna basgitaristu jeho skupiny Mando Lopeza) stojaceho pred Buckinghamským palácom. V jednej ruke drží sekeru a v druhej nápis „Sekera monarchie“. Naznačuje, že Morrissey sa nezmenil. V textoch dvanástich nových piesní sa venuje najmä politike, vojnám a zdôrazňuje i odolnosť voči korporátnym médiám. Hudobne je jeho nový album eklektický. Obsahuje tvrdší rock (My Love I’d Do Anything for You) i tango (The Girl From Tel Aviv Who Wouldn’t Kneel). V piesni Spent The Day In Bad (pilotnom singli svojho nového albumu) Morrissey spieva. „Prestaňte sledovať správy. Učte svoje deti, aby rozpoznali pravdu a pohŕdali všetkou propagandou“. Ani my v NMR nechceme robiť propagandu a nebudeme tvrdiť, že tento album je jeho najlepším. Je to ale album aktuálny svojim posolstvom, navyše od osobnosti, ktorú máme radi. Jej nové piesne stoja za vypočutie a ich texty za zamyslenie. Preto vám ich predstavíme v 47-om týždni tohto roku v rubrike Album týždňa.

Miroslav Potoček a Róbert Gregor (foto: archív)